Ние вече водим борба България да бъде свободна от проруското моделиране на българското съдържание във Фейсбук, въпросът е принципен и няма да се откажем. Това заяви пред БГНЕС Михаил Найденов, експерт по отбрана и член на Атлантическия съвет на България.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Ето какво споделя Найденов:
Войната не е само война на оръжията, войната е война на наративите, информационна война. Свидетели сме на един перфектен пример как с хибридна операция нещо, създадено от американския предприемач, бива пленено и превърнато в оръжие на руската хибридна война, подчерта Найденов.
Вече сме информирали български евродепутати, които се ангажираха лично да поставят въпроса на ниво европейски институции и пред Европейската комисия, защото на тази основа трябва нещо да направим.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Говорим за хибридна война, която включва различни елементи, не само военно дело, икономика, политика, дипломация, кибероперации, също така и информационни операции. Оказва се въздействие върху общественото мнение, формиране на обществени нагласи, така че обществото да влияе върху вземането на националните решения на стратегическо ниво.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Според данните на "Ройтерс институт" и Университета Оксфорд за 2022 г., българинът се информира онлайн, включително и от социалните мрежи, това е най-популярният начин да получава новини, допълни Найденов. "След това са националните телевизии, но на практика те са се изравнили като популярност, но най-мощната медия е Фейсбук. Ето къде може да бъде формирано, манипулирано общественото мнение и насочвано в дадена посока. Тук руснаците добре са си свършили работата, как успяват не само като разпространяват във Фейсбук проруска пропаганда, това е всеизвестно. Да, мерки се вземат след началото на войната срещу Украйна, много акаунти бяха затворени, чуваме за успешно противодействие в Западна Европа, но какво става в България", продължи той и добави:
Съдържанието на български език фактически се моделира от фирми, подконтрактори на Meta. Модераторите на български език решават кое може да стане като публикация, кое може да бъде свалено, кое да бъде санкционирано като език на омразата – като нарушаващо стандартите на общността (мрежата). Има и алгоритъм на изкуствения интелект, който по дадени ключови думи успява да отсее дали определено съдържание трябва да бъде санкционирано, както и графично съдържание. Но има случаи, в които изкуственият интелект не може да се справи и трябва човек да чете и прецени дали даден пост има език на омразата или не, дали нарушава стандартите на общността или не, съответно да остане в платформата или не.
Според него след началото на войната, в България наблюдаваме много българи, общественици, а и обикновени потребители, които силно критикуват Владимир Путин и неговата агресия, неговата политика. "Силно критикуват руските действия в Украйна и най-вече насилието, военните престъпления, които руските въоръжени сили извършват в Украйна“, каза експертът. "Точно такива публикации са масово докладвани и сваляни, след преповторно сваляне започват да се налагат санкции. Имаме затворени акаунти, блокирани акаунти за 3, за 30 дни, абсолютно за нищо. Хора, включително и наши членове на Атлантическия съвет, аз също бях потърпевш, защото сме критикували войната в Украйна", смята Найденов.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Припомняме, че министър Божидар Божанов коментира през май по повод петицията, инициирана от доц. д-р Мартин Осиковски и касаеща механизмите за контрол на съдържанието в българското пространство на Фейсбук, че се подготвя Акт за цифровите услуги. Това ще е европейско законодателство, като основна част от него касае начина на модерация на съдържание в социалните мрежи – механизмите за това трябва да са по-прозрачни, заяви тогава Божанов.