Частните съдебни изпълнители обвиниха Мая Манолова и БСП в популизъм

15 май 2017, 19:40 часа • 5205 | прочитания

Запорирането на социални плащания като обезщетения и помощи е чисто законодателен пропуск, а не умишлено действие от страна съдебните изпълнители. Проблемът е в нормативната уредба.

Още: Най-важните новини за деня: 21 април 2025 г.

Още: Гастроентеролог нападна БНТ заради твърдение на гост, че дебелото черво се "затлачва", ако не пием достатъчно вода

Това заявиха днес от Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ), информира сайтът defakto.bg.

Поводът станаха внесените в новия парламент два проекта за промени в Гражданския процесуален кодекс – от БСП и от "Воля". В голяма част от текстовете те се припокриват, повтаряйки идеите на националния омбудсман Мая Манолова. В проекта на БСП се прави опит и за решение на дългогодишния проблем със запорите по банкови сметки, за които отдавна предупреждават и самите частни изпълнители.

"По закон ЧСИ трябва да запорира сметките на длъжника, за да удовлетвори неговия кредитор. Заради банковата тайна обаче той няма никаква информация какъв е произходът на парите по сметката му – дали средства са социална помощ, пенсия, трудово възнаграждение или други, попадащи в графата изцяло или частично "несеквестируеми вземания".

Още: Прогноза за времето - 22 април 2025 г. (вторник)

Още: Георги Господинов за папа Франциск: Лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо

Гражданите трябва да знаят, че законът изисква налагането на запор да изпреварва уведомяването им за образуваното изпълнително производство, тъй като длъжникът би могъл да изтегли парите си от банката и кредиторът да не може да се удовлетвори.

Ако се стигне обаче до запор на "защитени" средства като социални помощи и пенсии, длъжникът трябва по най-бързия начин да информира съдебния изпълнител, за да вдигне запора", посочват в съобщението си.

От Камарата на частните изпълнители напомнят, че преди 4 години са предложили банките, които заедно с длъжника са единствените наясно с произхода на сумите да не запорират тези суми като уведомяват за това съдебния изпълнител. Проектотекстът заедно с други предложения е бил внесен от предишното правителство в миналия парламент. Те са били изпратени и на омбудсмана Мая Манолова.

"КЧСИ категорично възразява ЧСИ умишлено и популистки да бъдат обвинявани за проблеми, за които те не само че нямат никаква вина, но точно обратното – от години работят за тяхното нормативно отстраняване", завършват съобщението си от КЧСИ.

Още: Криско: Искам да науча децата си най-вече да бъдат добри хора

Още: Важно за шофьорите: Ето как ще се пътува след Великден

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес