Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Частните съдебни изпълнители обвиниха Мая Манолова и БСП в популизъм

15 май 2017, 19:40 часа • 5169 прочитания

Запорирането на социални плащания като обезщетения и помощи е чисто законодателен пропуск, а не умишлено действие от страна съдебните изпълнители. Проблемът е в нормативната уредба.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Това заявиха днес от Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ), информира сайтът defakto.bg.

Поводът станаха внесените в новия парламент два проекта за промени в Гражданския процесуален кодекс – от БСП и от "Воля". В голяма част от текстовете те се припокриват, повтаряйки идеите на националния омбудсман Мая Манолова. В проекта на БСП се прави опит и за решение на дългогодишния проблем със запорите по банкови сметки, за които отдавна предупреждават и самите частни изпълнители.

"По закон ЧСИ трябва да запорира сметките на длъжника, за да удовлетвори неговия кредитор. Заради банковата тайна обаче той няма никаква информация какъв е произходът на парите по сметката му – дали средства са социална помощ, пенсия, трудово възнаграждение или други, попадащи в графата изцяло или частично "несеквестируеми вземания".

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Гражданите трябва да знаят, че законът изисква налагането на запор да изпреварва уведомяването им за образуваното изпълнително производство, тъй като длъжникът би могъл да изтегли парите си от банката и кредиторът да не може да се удовлетвори.

Ако се стигне обаче до запор на "защитени" средства като социални помощи и пенсии, длъжникът трябва по най-бързия начин да информира съдебния изпълнител, за да вдигне запора", посочват в съобщението си.

От Камарата на частните изпълнители напомнят, че преди 4 години са предложили банките, които заедно с длъжника са единствените наясно с произхода на сумите да не запорират тези суми като уведомяват за това съдебния изпълнител. Проектотекстът заедно с други предложения е бил внесен от предишното правителство в миналия парламент. Те са били изпратени и на омбудсмана Мая Манолова.

"КЧСИ категорично възразява ЧСИ умишлено и популистки да бъдат обвинявани за проблеми, за които те не само че нямат никаква вина, но точно обратното – от години работят за тяхното нормативно отстраняване", завършват съобщението си от КЧСИ.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес