Доброволци създават първия в България център за укрепване на психиката на деца с онкохематологични заболявания. Той ще се намира до село Опицвет, а мястото е избрано заради чистият въздух и красивата природа. Ще бъде едва осмият такъв център в света, съобщи bTV.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Укрепването на психиката на малките пациенти след дългото лечение и химиотерапии е изключително важно за възстановяването им.
„Психическото и физическото оздравяване са част от едно цяло и вървят ръка за ръка. Особено важно е тези дечица да имат пространство да се възстановяват максимално бързо. Това е практиката в цял свят“, казва клиничният психолог Ивайла Георгиева, която работи повече от 26 години с деца с онкохематологични заболявания и техните родители.
„Точно там мястото е най-подходящо, тъй като земята е защитена, въздухът е много чист. Има в близост конна база, извори“, казва Евгения Пушникова, създател на сдружението, което стои зад проекта.
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
„Вече има построена детска площадка, спортни съоръжения. Имаме градина за отглеждане на зеленчуци. Децата при всеки удобен случай, при хубаво време, са там на чист въздух, играят“, добавя тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
След като центърът бъде изграден, ще получава и редовно финансиране от държавата.
Всичко постигнато до тук обаче може да бъде застрашено, ако в района започне активен добив на варовик. Вече има инвестиционно предложение за изграждането на кариера.
„Те са взаимоизключващи се – център за рехабилитация и обект, който е свързан със замърсяване на една изключително красива природа. Изграждането на един такъв обект сериозно би застрашил здравето на жителите, които са в самото населено място, а какво остава за дечица, които се възстановяват от продължително лечение“, казва Ивайла.
Днес жителите на няколко костинбродски села излизат на протест срещу предложението за изграждането на кариера.