Председателят на Народното събрание Цецка Цачева определи като твърде крайна мярка криминализирането на неплащането на работните заплати, за което през последните 8 години настоява КНСБ, предаде БГНЕС.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Цачева каза това в отговор на въпрос дали парламентът вече е ангажиран с този проблем и има ли напредък в подобна законодателна инициатива.
Цецка Цачева е на двудневна визита в Кърджали, където от 1 март металурзите в Оловно-цинковия комбинат протестират заради дълго неплащаните от работодателя им заплати и настояват това деяние да бъде регламентирано в НК.
От думите й стана ясно, че подписката на металурзите, подкрепена от над 10 000 жители на Кърджали и внесена миналата седмица в НС, е разпределена в две комисии – в правната и по правата на човека.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
"Те ще излязат със становища и не е невъзможно Народното събрание да приеме решение по тях. Колкото до това как ще се развие ситуацията с протестиращите работници от ОЦК, държавата има отношение и го показва с присъствието на министрите в Кърджали. Но в същото време трябва да бъдем изключително деликатни, когато се месим в отношенията на частните търговски субекти с банките. Въпреки това правителството има ангажимент и следи този процес", посочи Цачева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Що се отнася до криминализирането на неизплащането на трудови възнаграждения, знаете, че правото е една изключително консервативна система. Защото трябва да минат не малко повторяемост на случаите, за да се стигне до криминализиране на едно деяние", продължи тя.
"Не казвам, че са малко случаите днес, когато не се изплащат възнаграждения. Но лично аз като юрист мисля, че това е една много крайна мярка и такова деяние не бива да бъде криминализирано в Наказателния кодекс, да бъде квалифицирано като престъпление. Нарушение – да, да се преследва по административен път с налагане на съответните санкции и наказания – да. Би могло да се търсят и други икономически стимули – такива, че да не се стига до такива деяния. Но за престъпление – не, мисля, че това е крайна мярка", категорична е Цачева.
Редактор: Петър Проданов
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.