Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българските шофьори дават висока оценка за уменията си зад волана

19 юни 2018, 16:55 часа • 1873 прочитания

Българските шофьори оценяват високо своите умения зад волана. Това е един от изводите от Индекса за безопасно шофиране за 2018 г., представен на нарочна пресконференция днес, предаде репортер на Actualno.com.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Превишаването на позволената скорост, определяно като „неволно”, е най-разпространеното рисково действие сред българските шофьорите на леки и лекотоварни автомобили на възраст между 18 и 65 години. 71% от запитаните 1000 водачи отговарят, че това им се случвало поне веднъж през последната година, става ясно още от данните на изследването.

- Неправилното планиране на маршрута и попадането на задръстване, което е могло да бъде избегнато, е втората най-често срещана ситуация – 56% от българските шофьори отговарят, че това им се случва.

- Късното „отбелязване” на превозното средство отпред, което е намалило много скоростта си, и рязко натискане на спирачките е третата най-често срещана ситуация по българските пътища – при 55% от шофьорите.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

- Заслепяването на насрещно движещи се автомобили заради ненавременно изключване на дългите светлини (54%), паркирането на непозволени за това места (53%), пренебрегването на ограниченията на скоростта рано сутрин и късно вечер (47%) и карането с „половин око”, заради едновременно занимание със странична дейност (46%) дооформят подреждането на най-често срещаните рискови прояви по българските пътища.

Изводите, посочени в изследването, са, че като цяло българските шофьори оценяват високо своите умения зад волана. Стойността на националния Индекс за безопасно шофиране за 2018г. е 89.6 при максимална стойност 100 и минимална стойност 0. Мнозинството от шофьорите оценяват собствения начин на шофиране по-скоро като нерисков, а този на останалите участници в движението - като рисков.

На въпроса "Как определяте шофьорите, които срещате най-често?" 11% посочват, че другите са крайно рискови, а общо 73% определят другите като по-скоро рискови. Когато обаче става въпрос за себе си, как определят самите себе си 43% смятат, че са крайно нерискови и общо 89% смятат за себе си, че са по-скоро нерискови шофьори. Тоест ние имаме склонността да обвиняваме другите за собствените си грешки”, обобщи Яна Спасова, която представи резултатите от изследването.

Изследването посочва също така, че основните фактори, които определят поведението на водачите на пътя и съответно влияят върху Индекса за безопасно шофиране, са образованието, местоживеенето, стажът, годишният пробег на водача и мощността на управлявания от него/нея автомобил.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Проучването показва още, че:

- Висшистите са по-склонни да поемат рискове от по-слабо образованите шофьори;

- В София нискорисковите шофьори са едва 27% при 60% средно за страната;

- Шофьорите със стаж между 4 и 10 години са по-склонни да поемат рискове, както и лицата с повече стаж зад волана;

- Най-рискови са шофьорите с най-малък (2-5 хил. км) и най-голям (над 50 хил. км) годишен пробег;

- Очаквано, шофьорите с по-мощни автомобили са склонни към по-агресивно шофиране, с повече нарушения.

SDIndex - Safe Drive Index (Индекс за безопасно шофиране) представлява обобщена самооценка на поведението и реакциите на шофьорите на пътя в рутинни рискови ситуации. Оценката е представителна за българските водачи на леки и лекотоварни автомобили на възраст между 18 и 75 г. на национално ниво.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес