Алкохолът и цигарите са предпочитаните опияняващи средства за младите българите между 18 и 34 години. Това показват данните от Европейския доклад за наркотиците за 2023 г. Веднага след тях като най-често употребявани се нареждат канабисът, амфетамините, екстази и LSD наркотиците.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
"Има термин – преместени лица. Това са хора, които са изтръгнати от корена си, не са на мястото си. Те са под силен стрес. Те са на място, където престъпността набира кадри", заяви Юлиян Караджов - експерт по наркотични вещества в ефира на NOVA NEWS.
Още: Какво е Tranq или Ксилазин: Новата смъртоносна дрога, която бавно превзема света (ВИДЕО)
По думите му сега има още една война с тези т.нар. преместени лица и борбата с наркотиците е още по-жестока заради мигрантите, военните конфликти в Сирия и в Африка, както и за стреса от коронавирусната пандемия.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
В Европейския доклад за наркотиците за 2023 г., публикуван преди дни, се вижда историческа наличност на кокаин в Европа. Ключово послание от анализа е, че въздействието от употребата на незаконни наркотици вече се вижда почти навсякъде в нашето общество, а пазарът на наркотици води и до засилване на насилието и корупцията. Наличието на кокаин е на исторически високи нива в Европа. В последните 7 години процентът употребили го 18-34-годишни е скочил двойно, се казва в документа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Нововъзникващите проблеми с наркотиците, засягащи Стария континент, също са част от доклада. Ключово послание от анализа му е, че въздействието от употребата на незаконни наркотици вече се вижда почти навсякъде в нашето общество. Пазарът на наркотици води и до засилване на насилието и корупцията.
Още: ОЩЕ: САЩ откриват офис в Букурещ за борба с трафика на дрога в Югоизточна Европа