Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България върви напред според индекса за корупция на Transparency International

30 януари 2024, 12:52 часа • 1271 прочитания

България се намира на 67-мо място от общо 180 изследвани страни, според индекса за възприятие на корупцията на международната организация Transparency International, съобщи БГНЕС.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Страната ни бележи ръст от два пункта - вече е 44 точки т.е. изравняваме най-добрия си резултат и напредък от 5 места, в сравнение с 2022 г. Според индекса на Transparency най-слабо корумпирани са Дания, Финландия и Нова Зенландия.

Страните с най-изразени проблеми с корупцията са Сомалия, Венецуела и Сирия.

Още: Нов скандал в болница „Лозенец“: Сигнал за корупционни схеми и източване на НЗОК

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Колкото по-близко до нулата е една държава, толкова по-корумпирана е. Обратно – колкото повече се доближава до резултат 100, толкова e „по-изчистена“ от корупция.

„Индексът за възприятие на корупцията“ (ИВК) е най-широко използваната глобална класация за корупция в света. Той измерва доколко корумпиран се възприема публичният сектор на всяка държава според експерти и бизнесмени. Резултатът на всяка държава е комбинация от поне 3 източника на данни, получени от 13 различни проучвания и оценки на корупцията. Тези източници се събират от различни авторитетни институции, включително Световната банка и Световния икономически форум.

Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Източниците обхващат следните проявления на корупцията в публичния сектор: подкуп; отклоняване на публични средства; длъжностни лица, които използват служебното си положение за лична изгода, без да носят отговорност; способност на правителствата да овладяват корупцията в публичния сектор; прекомерна бюрокрация в публичния сектор, която може да увеличи възможностите за корупция; назначаване на служители на държавна служба по неетичен начин; закони, гарантиращи, че държавните служители трябва да разкриват своите финанси и потенциални конфликти на интереси; правна защита на лицата, които съобщават за случаи на подкупи и корупция; завладяване на държавата от тесни интереси; достъп до информация за обществени дела/дейности на правителството.

Още: Премиерът: Президентството срива институциите, в службите има сляпо петно по отношение на корупцията (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес