В серия срещи в Брюксел по повод готвените промени от Европейската комисия, засягащи производството на етерични масла, участва кметът на община Казанлък Галина Стоянова. Днес тя се завърна от работното си посещение, което бе по покана на евродепутата Андрей Новаков, съобщиха от местната администрация.
Още: На какво да разчитате, ако нямате BG-ALERT? Говори директорът на пожарната
Още: Времето утре - 2 април 2025 г.
Кметът на Казанлък подчерта, че всички срещи с Десислава Танева в белгийската столица били навременни и преминали в обсъждане и търсене на варианти за защита на поминъка в Долината на розите.
Кметицата разговаряла с евродепутатите Андрей Новаков, Емил Радев и Асим Адемов. Решено било с Десислава Танева, експерти и кметове от Долината на розите да направят българските предложения за корекции в Регламента CLP. За целта разполагат само 10 дни - срокът, поставен от гръцкия докладчик по регламента Мария Спираки. Той ще се разглежда в Европейския парламент през месец май тази година.
По думите на Стоянова задачата на евродепутатите е най-трудна – да обединят колегите си от Франция, Италия, Испания, като най- засегнати от готвените промени.
Още: За първи път заедно: Писък на сирени и съобщения от BG-ALERT
Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа
Готвят се промени и в друг Регламент - REACH, който се отнася до приравняването на малките и средни производители към големите производители в частта “контрол” и “регулация” на химически субстанции. Той предстои да се разглежда в ЕП през месец септември т.г.
С разбиране към проблема и ангажимент за неговото решаване се заели българският еврокомисар Мария Габриел и вносителят на двата регламента в ЕП Мария Спираки.
Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева
Още: Не е шега: Скачат осигуровки за пенсия и здраве
”Имам уверението на всички, с които се срещнах, че ще направим каквото трябва, за да не пострада не просто един бранш, а един от националните ни символи”, коментира кметът на Казанлък Галина Стоянова.
Тя бе и първата, която обърна внимание на рисковете от промяна в европейските регламенти и която ясно даде да се разбере, че ще работи в посока запазване на националния символ на България - розата, и производството на български етерични масла.