България желае да участва в 3 проекта в рамките на Постоянно структурирано сътрудничество в сферата на безопасността и отбраната (Permanent Structured cooperation – PESCO). Това стана ясно от отговор на военния министър Красимир Каракачанов на днешния парламентарен контрол, отговаряйки на въпрос на депутата от БСП Петър Витанов.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Проектите са в следните – изграждане на мрежа от логистични хъбове в ЕС, трансгранични системи за придвижване и транспорт на войски и надграждане на системата за морско набюдение. Имаме интерес и проект за създаване на общо медицинско командване в отбранителния сектор на ЕС.
Според военния министър, в рамките на PESCO има общо 17 проекта, които може да влязат в окончателния списък за сътрудничество и реализация, но това ще стане през февруари. Също след около месец щяло да стане ясно и къде ще се позиционира България по отношение на желанията си да се включи в някои от проектите.
Петър Витанов обаче посочи, че няма изготвен каталог за сравнителните способности на българските военни предприятия и не може да се прецени доколко подготвени са те да се конкурират за спечелването на проекти с европейски пари. Каракачанов увери, че "буквално от първата седмица" на това правителство има контакти и форуми с предприятия и фирми от отбранителния сектор.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
В коментар пред Actualno.com Витанов каза, че PESCO е нож с две остриета, защото същността на инициативата е да се кооперират компании от различни европейски държави. Когато обаче в дадена област бъде спечелен проект от определен консорциум, то конкуренцията ще изостава и съответно стои въпросът ще се справят ли българските компании и ще успеят ли да се включат в достатъчна степен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!