Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е на 23 място в света по глад

14 октомври 2023, 09:03 часа • 9668 прочитания

България заема 23 място в света сред 125 държави по индекс на глада.

Гладът е нарушение, което продължава да засяга много части от света и има сериозни последици върху здравето и благосъстоянието на хората. Глобален индекс на глада (GHI) на Concern Worldwide и Welthungerhilfe за 2023 година играе ключова роля в измерването на разпространението и влиянието на глада на глобално, регионално и национално ниво. Целта на този индекс е да насърчи действия за намаляване на глада в света.

Напредваме в борбата с глада

Още: България се изкачи с две позиции в класация за просперитет

По резултатите на GHI за 2023 г., България заема 23-то място от общо 125 държави с достатъчно данни за изчисляване на индекса. С резултат от 5,4, нашата страна постига ниско ниво на глад, което е обнадеждаващо и показва напредък в борбата с глада. Пред нас се нареждат държави като Уругвай, Узбекистан и Коста Рика, а след нас в класацията са Казахстан, Армения и Русия. Съседните ни държави Северна Македония, Румъния, Сърбия и Турция също постигат добри резултати и се подреждат в топ 20.

Този резултат показва, че България е постигнала значително подобрение в борбата с глада в сравнение с предходните години. Все пак, стойностите на GHI са още важно напомняне, че все още съществува глад и нужда от допълнителни усилия за намаляването му.

Кои са най-гладуващите нации в света

Централноафриканската република, Мадагаскар и Йемен заемат последните позиции, отбелязвайки тревожната статистика, която се разглежда като истинско предизвикателство за световната общност. С техните резултати от 42,3, 41,0 и 39,9 съответно, тези държави са на ръба на хранителната криза, което налага сериозно безпокойство.

Още: Използването на глада като оръжие - едно от обвиненията към Русия

GHI за 2023 г. обхваща данни от 136 държави като за 125 от тях бяха достъпни достатъчно данни за изчисляване на индекса. Това представлява нарастване на броя на страните в сравнение с предишната година, когато бяха анализирани данни от 121 държави.

България е близо Урувай, Узбекистан, Коста Рика, Казахстан, Армения и Русия.

Графиката вижте ТУК.

Показатели за индекса

Още: ООН: Глад в Судан заради войната

Индексът се базира на четири ключови показателя: недохранване, спиране на растежа при деца, изтощение при деца и детска смъртност. Стойностите на тези показатели се използват за изчисляването на GHI резултат по 100-точкова скала, където 0 означава най-добрия възможен резултат (без глад), а 100 е най-лошият. Този индекс разделя страните на различни класации в зависимост от тежестта на глада, като нисък резултат означава по-малка тежест на глада.

Важно е да продължим усилията си в борбата с глада и да насърчаваме иновации и политики, които да подобрят ситуацията не само в България, но и в целия свят. Глобалният индекс на глада продължава да бъде инструмент, който ни помага да следим напредъка и да насочваме ресурсите си към намаляване на глада и постигане на по-добро бъдеще за всички.

Още: На трето място сме в света по консумация на хляб

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес