Първата по рода си система за виртуална реалност, позволяваща в реален мащаб изучаването на самолета F-16 Block 70 и неговите системи, бе доставена във Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ – Долна Митрополия.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Придобиването ѝ е в изпълнение на проекта за създаване на център за подготовка на летателен и инженерно-технически състав за самолетите F-16 Block 70 на Lockheed Martin, които в бъдеще очакваме от САЩ: F-16 идват, а само двама наши пилоти ще са минали целия курс: Говори авиационен експерт (ВИДЕО).
С тази система Военновъздушното училище се превръща в един от пионерите в използването на виртуалната реалност за обучение на авиационни специалисти и единственото към момента в Европа, разполагащо с възможности за подготовка за самолетите F-16 Block 70.
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Снимка: Lockheed Martin
Проект за подготовка на авиационни специалисти
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
Програмата за индустриално сътрудничество е подписана през 2019 г. Ратифицирана е от Народното събрание заедно с договорите за придобиване на F-16 Block 70.
Още: Атанас Запрянов и посланикът на САЩ обсъдиха напредъка за F-16 Block 70
Проектът „Подкрепа за създаване на национален център за подготовка на авиационни специалисти“ включва предоставяне от страна на Lockheed Martin на техническа помощ и финансиране за създаване на „Национален център за подготовка на авиационни специалисти“. Бенефициент е ВВВУ „Г. Бенковски“. В рамките на проекта е обучен и сертифициран преподавателският състав и е доставен виртуален тренажор за самолет F-16 Block 70, посочват от Министерство на отбраната.
Още: Документалният филм за Милен Цветков: Обявиха датата на премиерата (ТРЕЙЛЪР)
Още: Иван Христов пред Actualno.com: Трябват промени в много институции, включително и в НФЦ
Предвижда се изпълнението на проекта да приключи с доставката на два нови самолета за първоначално летателно обучение Cessna 172 Skyhawk в началото на 2026 г.
Още: На Граф Игнатиево започват да градят тренажорен комплекс за F-16 Block 70