Туризмът да се превърне в приоритетен отрасъл за новото правителство. Затова призова политиците Обединение „Бъдеще за туризма” (ОБТ) в навечерието на свикването на 46-то Народно събрание и излъчването на новия кабинет. Туристическият сектор е в безпрецедентна криза, за излизането от която са необходими голяма инициативност, нестандартни решения, висока компетентност и упорит труд. Това са очакванията ни към бъдещия министър и неговия екип, ако искаме България да остане на картата на световните туристически дестинации, подчертават от ОБТ. Затова най-голямата неправителствена работодателска организация на туроператорите ще подкрепи кандидатура на професионалист, който познава бранша и неговите проблеми в детайли, готов е да взема смели и нетрадиционни решения и да отстоява прилагането им.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Не на последно място ОБТ ще застане зад прагматик, който работи за спасяване на индустрията. Според организацията новият министър на туризма трябва да има ясна визия и приоритети, да е абсолютно наясно как може да бъде променен досегашният модел на управление, при който политиките се решаваха в кабинетите, а не след обсъждане с бранша, и да изпълни незабавно наложителните мерки за оцеляване на сектора:
Изготвяне на стратегия – дългосрочна и краткосрочна, за развитие на туризма.
Стабилизиране на туроператорския бранш чрез учредяване и внедряване на Гаранционен фонд.
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Създаване на контролно звено за овладяване на сивия сектор, като предпоставка за справедлива бизнес среда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Адекватни мерки за оцеляване, подпомагане и компенсации за бранша, в т.ч. изработване и предлагане на кредитен продукт без обезпечение и на преференциални лихвени нива, който да осигури ликвидни средства на фирмите; преструктуриране на задълженията към банки; цялостна програма за подпомагане на заетостта в сектора, която предполага удължаване на действието на мярката 60/40 поне 2 години и превръщането и в 80/20.
Работодателите в сектора се надяват на успешен диалог с екипа на бъдещия министър на туризма за разработване, приемане и изпълнение на тези приоритети. „За туроператорите Министерството на туризма и неговата администрация са инструмент, чрез който се води правилна политика и се изгражда здрава бизнес среда за развитието на туристическата индустрия в България. То е звеното, което определя законовия начин на работа и стопира нездравословните практики. Министърът на туризма е фигурата, която трябва да обединява качества като диалогичност, прозорливост и визионерство, чрез които ще се следва политиката за национален приоритет на туризма”, изтъква Павлина Илиева, председател на ОБТ.