Бурното море през последните дни унищожи част от плаж Крайморие край Бургас. Вълните са отнесли значително количество от пясъка на ивицата и са разорали брега. Щетите могат да се възстановят единствено с тежка техника, смята концесионерът, но за това той може да бъде глобен, предава БНТ.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Голяма част от пясъчната ивица на плаж Крайморие е погълната от вълните. Колчетата на чадърите, които са стояли на първа линия, са заляти. "Просто тази година се случи много рано. По принцип се случва в зимния период в месеците януари и февруари, но буквално 10 дни след приключването на сезона цялата ми северна част, която е с дължина около 300 метра, ивицата е в морето", заяви Николай Димитров, концесионер на плаж Крайморие.
Вълните са отнесли близо 2 500 куб. метра пясък. Когато времето се успокои морето само ще върне част от пясъка, но далеч по-малко количество, отколкото е взело. В момента голяма част от пясъка на плажа в Крайморие вече го няма заради бурните вълни. Останала е единствено глина, която наподобява скали.
Практиката показва, че стопаните на плажове изграждат пясъчни диги. Но те не винаги са достатъчни за опазването на брега, а за възстановяването на щетите са нужни багери, които обикновено пораждат обществено недоволство. "Това нещо без помощта на тежка техника и машини няма как да се случи. Аз съм задължен по договор да го възстановя, в същото време, ако вкарам тежка техника мога, евентуално, да бъда санкциониран", добави Николай Димитров.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Процедурата за изграждане на диги има уведомителен режим, след който издигането на пясъчното съоръжение е разрешено, ако не засяга защитени образования. "При уведомяване от страна на концесионери за намерение за изграждане на диги, РИОСВ-Бургас следи да не се изземва пясък от пясъчни дюни и да се насипва на диги. Конкретният плаж Крайморие е извън защитена територия. Министерство на туризма следва да определи възможността за изграждане на диги на съответния плаж", допълват от РИОСВ-Бургас. Концесионери са подготвили предложение с критерии за превила, според които могат да защитават плажовете си и ще входират предложение в Министерството на туризма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*