На емблематичното софийско тържище Женски пазар му предстои мащабна реконструкция. Планът за ремонта е одобрен и е вече на финален етап. Идеята обаче среща отпор от няколко страни. Търговците се противопоставят на ремонта, защото планът предвижда закриване на маси и сергии.
„Проектът е с много хубава визия и модули, дават се много добри условия, а търговците искат работа на открито, може би, за да имат по- ниски наеми”, коментира участник в инициативен комитет за преустройството на пазара. Константин Симеонов, също част от комитета заяви, че са взели дейно участие в изготвянето на плана и са присъствали на всички заседания и обсъждания.
Протестиращите търговци събират подписи, но техни представители не се появиха. Главният архитект на София Петър Диков коментира, че не може да отмине с лека ръка желанието на хората да има къде да си изкарват хляба, особено в днешно време, когато това е доста трудно. „Те бяха при мен, аз им обясних много ясно, че няма да се откажем от проекта, но ще направим всичко възможно да има достатъчно работни места на пазара във вида, в който е приет. Те имаха претенции да няма големи площи за наемане, защото се предполага, че ще дойдат повече търговци, с по-високи наеми, затова приех това възражение и ще приемем търговската площ да е по-малка. Всичко това в рамките на приетия проект, от проекта няма да се отклоним”, поясни плановете архитектът, предаде БЛИЦ.
Живеещите в района разказват обаче, че не искат да има пазар въобще. Те споделят, че ги е страх когато се прибират, заради хората които се събират в района. „Стоят какви ли не, страшно е, особено ако имаш дете”, коментира съсед на Женския пазар. Друг добавя, че рано сутрин човек може да се уплаши, „насядали са хора, не знам от къде изплуват. Не бива да има какъвто и да е пазар, нито открит, нито закрит”, категорични са хората.