От БСП предлагат законови промени, с които служителите на държавна работа, навършили пенсионна възраст, да бъдат пенсионирани, без да се иска съгласието им.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Идеята е на народния представител от Кърджали Милко Багдасаров. По този начин според него щели да се освобождават работни места за млади специалисти.
В момента държавните служители на трудов договор, отговарящи на условията за пенсиониране, сами избират дали да излязат в заслужен отдих, или да продължат да работят, обясни Багдасаров. Не така обаче стоял въпросът с хората, назначени на т.нар. служебни правоотношения. Тях никой не ги питал, а автоматично ги изпращали в пенсия, като навършат годините за това. Законът за държавния служител дава право на работодателя им за това.
За пример той посочи системата на образованието. "Има много млади учители, които чакат и в същото време много учители, които не са проявили желание да се пенсионират", смята народният представител. Много от завършилите висше образование не можели да си намерят работа по специалността, коментира още червеният депутат.
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Засега не е ясно дали идеята е лично на Багдасаров и група депутати от левицата, или е съгласувана вече с правителството и коалиционния партньор ДПС. Двете партии вече се разминаха по въпросите за ранното пенсиониране и плоския данък, което предизвика словесни двубои между лидерите им, предаде КРОСС.
От БСП обещаха преди изборите хора, на които им липсват до 2 г. за пенсия, да могат да се пенсионират при по ниско заплащане за старост. От ДПС твърдо се противопоставиха на подобна идея и дадоха знак, че тя няма да мине. Точно преди ваканцията левицата и хората на Лютви Местан се разминаха за гъвкавото пенсиониране.
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
Още: Митов не е притеснен от вота на недоверие
Идеята на Багдасаров ще срещне сериозния отпор на синдикатите. Според КНСБ тя би означавала връщане на действала допреди няколко години разпоредба в кодекса, която разрешаваше шефовете да прекратяват договорите на служителите си, навършили пенсионна възраст. Работодателски организации обаче отдавна искат възстановяване на тази разпоредба.