Близо 26% от фирмите у нас вече използват изкуствения интелект в бизнеса си.
Още: Прогноза за времето - 13 април 2025 г. (неделя)
Още: "Ние сме Сияна": Протест блокира движението на пътя Плевен-Луковит (ВИДЕО)
Това стана ясно от думите на Христина Каспарян от "Българската стопанска камара". Според нея всяка четвърта фирма интегрира изкуствения интелект в процесите си, а други 10% планират такава инвестиция. Такива компании са в сектори като електроника, биохрани, информационните технологии.
"Има фирми, които се колебаят и са готови да изчакат с използването на изкуствения интелект. Искат да видят какви ще бъдат регулациите, тъй като актът за изкуствения интелект е приет от Европейския парламент, но не е окончателно гласуван. Искат да бъдат сигурни преди да инвестират. Другата пречка е че, смятат, че нямат нужда от това", каза още Каспарян.
Оказва се, че някои служители разчитат на изкуствения интелект скрито от работодателите си, за да оптимизират работата си.
Още: Кой има имен ден днес, 12 април 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)
ОЩЕ: Подготвят 39 проекта на стойност 3 млрд. лв., разкри министърът на иновациите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас
"Около 18-19% от фирмите казват, че е прекалено скъп за тях, но ако дадем пример с ChatGpt, той изобщо не е скъп. Има феномен, че служители от такива компания го използват скрито, за да оптимизират работата си. Някои от служителите все пак се притесняват. Те искат да оптимизират работата си, но не искат да бъдат заменени. За да не бъдат заменени, им трябват определен тип умения. Имаме други проучвания на дигитализацията на предприятията в България и над 60% от тях мислят, че имат ниско ниво на дигитализация, а около 69% от заетите в предприятията изпитват безпокойство, че нямат нужните умения за тази трансформация", каза представителят на "Българската стопанска камара".
Тя допълни, че за сега проучването не може да отчете дали има повече ползи или вреди в бързото навлизане на изкуствения интелект.
"Изкуственият интелект в десетки пъти може да повиши производителността и ако бизнесите смятаха, че няма ползи - нямаше да го използват", каза тя в ефира на Bulgaria ON AIR.
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.
Още: Идва ли край на валежите и студа: Прогнозата на Деница Стоянова
Добрата новина е, че за сега в България изкуственият интелект не може да замени всички професии.
"Ако има повторяеми дейности, които могат да бъдат лесно механизирани, може да ги върши изкуственият интелект. Все пак има и феномен, че креативните професии също са застрашени от заместване", каза Христина Каспарян.