Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Божидар Димитров: С паметниците на Стефан Душан и Тито лъсна сръбската същност на македонизма

06 декември 2013, 15:54 часа • 74433 прочитания

С последните два паметника, които бяха издигнати в скопския Паноптикум - тези на сръбския крал Стефан Душан и на ръководителя на следвоенна Югославия Йосип Броз Тито, сръбската същност на македонизма като обществено-политическо явление лъсна със страшна сила. Това каза проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, на въпрос за коментар на издигането на паметник на сръбския крал Стефан Душан в Скопие, и на паметник на Йосип Броз Тито, предаде Фокус.

"В интерес на истината, това смути и някои скопски общественици, които в опита си да защитят издигането поне на паметника на Стефан Душан, измислиха поредната историческа лъжа – че в титулатурата си, той се е обявил, освен за крал на сърбите, за цар на българите и за цар на македонците. Такова нещо няма - в титулатурата на Стефан Душан, каквато я познаваме от историческите източници - той е крал на сърби, българи и ромеи – територии, населени с такива народи. Много ми е интересно, кои са тези българи, които стават част от царството на Стефан Душан? Той е превзел само днешна Вардарска и част от Егейска Македония, не е навлизал в днешните български земи. Много ми е интересно - къде са живели тези българи и къде са живели македонците, на които Стефан Душан уж е бил цар. Някои общественици обаче отново гневно протестират против издигането на паметник на един сръбски владетел, който наистина няма нищо общо нито с днешна Македония, нито със земите, населени с българи в Македония, които е превзел, и които много коректно е включил в титулатурата си. Тогава хората не са се страхували, когато завладеят територии, населени с чужди народи, да се обявят за техни владетели. Ще спомена, че и Цар Симеон, и Иван Асен, и дори и Иван Александър, са се обявявали за царе на българи и ромеи, Калоян се е обявявал за цар на българи и власи, и т.н. Сръбските крале просто следват един средновековен модел, в който обаче на са видели, и затова и в титулатурата не е намерило място, понятието цар на македонците", обясни проф. Божидар Димитров.

"Що се отнася до църквите, които е строил Стефан Душан – да, вярно, той е строил църкви, но преди всичко в Косово. Самият днешен съвременен македонски автор пише, че сърбите не са строили църкви в Македония, тъй като те вече били построени от българските царе до XIII век. Тук-таме, както се казва, те са им ударили една баданарка, замазвайки повредените стари стенописи и рисувайки нови. Иначе църквите са построени от българските владетели. Има си хас, след като сме наложили християнството в Македония през IX век, да държим четири века страната без църкви", каза проф. Божидар Димитров.

"Що се отнася до Йосип Броз Тито, аз тук просто нямам коментар. Те са построили паметник (и не само в Скопие, преди това беше построен и в Битоля такъв паметник, на човека, при чието управление бяха избити над 30 000 македонци и други 120 000 минаха през лагери и затвори). Да им са честити паметниците, напълно по местата си стоят тези паметници", каза проф. Божидар Димитров.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес