Божидар Данев: Хората са гладни

07 февруари 2013, 14:37 часа • 20163 | прочитания

От началото на кризата в България са закрити 344 хиляди работни места, 100 хиляди самоосигуряващи се също са прекратили бизнеса си. Данните изнесе директорът на на Българската стопанска камара Божидар Данев.

Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка

Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април

Той предупреди, че ако не се намери заетост на никоквалифицираните хора, държавата ще бъде залята от престъпност. В същото време от синдикатите твърдят, че на работници се дължат 400 милиона лева за заплати.

Данните на Стопанската камара сочат, че от 350 хиляди действащи фирми в 150 хиляди има нула заети. Затова Божидар Данев видя пряка връзка между безработицата и престъпността.

Гладът е по-силен от страха и когато хората са гладни, те стават престъпници, подчерта Божидар Данев.

Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ

Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни

БСК предлага държавата и общините да дават преференциално земя на бедни и на арендатори, които разкриват работни места. Държавата има собственост три милиона декара, върху които е легнала като кучето върху сламата, което не я дава. Ние предлагаме тази земя да бъде предоставена за десет години на предприемачи, включително социално слаби или безработни, които да създадат по едно работно място на два декара.

Необходимо е и преразглеждане на политиката ни по отношение на ГМО храните. България е най-големият износител на зърнени храни и направихме революция в производството на зърнени храни без ГМО, но с малко производство, но си го кътаме ГМО-то като внасяме непрекъснато продуктите отвънка, каза още Данев.

Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland

Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза

За синдикатите в момента е необходима реформа, която да гарантира редовното плащане на заплатите. 400 милиона лева са дълговете на бизнеса за труд. Една трета се дължат от държавни и общински фирми. Най-много заплати все още се дължат в строителството. КНСБ предлага промени, които да спрат тази практика, посочи президентът Пламен Димитров.

Работникът е кредитор на четвърто място. Ние продължаваме да мислим, че трябва да бъде променен Търговският закон и той да бъде изравнен като позиция с фикса и с банките. Би трябвало законът да гарантира вземанията в случай на несъстоятелност да бъде ревизиран. 200 милиона лева стоят там блокирани - пари, внесени от българския бизнес в полза на българските работници, които продължават да не си получават заплати.

Гъвкавите форми на заетост също ще помогнат в кризата, смята Димитров.

Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова

Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас

Двудневна, тридневна работна седмица. Когато няма поръчки, да се елиминират следващите дни. По-малко губи като цяло бизнесът, ако няма поръчки, аргументира се Пламен Димитров.

Редактор: Е. Гигова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес