Новите наркотици в България най-често са синтетични канабоиди. Почти 90% от новата дрога на пазара е такава. В Европа са хит фентанилите, които са близки до морфина, но те още не се срещат на българския пазар. Най-често синтетичната дрога у нас идва от азиатските държави.
Това заяви в сряда във Велико Търново д-р Александър Панайотов, ст.експерт в Национален фокусен център за наркотици и наркомания.
„Ако приемем, че една четвърт от населението в Европа употребява наркотични вещества, то у нас около 8-9% българи са употребявали някога някаква дрога“, обяви по време на XI Национална конференция за превенция на наркоманията във Велико Търнов д-р Александър Панайотов.
По думите му употребата на наркотици започва на възраст между 12 и 15 години, а най-често посягащите към опиатите са във възраст между 20 и 39 години.
„Има Национална стратегия за превенция на наркотиците. В нея са заложени редица дейности и това, което трябва да се промени е след всяко изпълнение на стратегия да се направи оценка, тъй като след това ще знаем в следващата стратегия какво точно трябва да направим, за да се борим с този проблем”, каза д-р Панайотов, цитиран от Труд.
Той допълни, че Националният фокусен център се занимава главно с информационна дейност.
Експертът отбеляза, че България е около средното ниво в Европа по употреба на наркотици, като има малко увеличение по отношение на употреба на стимуланти– амфетамини, екстази и кокаин, главно сред младите хора.
Д-р Панайотов информира, че в Метадоновите програми се лекуват около 4500 души годишно като има намаление в броя им през последните години. По думите му се отбелязва повишение на заетостта в тях, тоест около 80% от местата в програмите са заети.
„По данни на Националния статистически институт за 2015 година са починали 17 души след употреба на наркотици. Това като коефициент е 3,6 на 1 000 000 души на възраст от 15 до 64 години”, каза д-р Панайотов.