Общо 69 735 украински бежанци са влезли в България, а останалите у нас са 33 516 души, като 1/ 3 от тях са деца. Това, което се случва е за първи път в историята на ЕС и бягащи хора от война не е имало от десетилетия.
Още: "След като блокираха 26 линии": Столичният автотранспорт и общината преговарят за КТД
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Информацията представи вицепремиерът Калина Константинова на брифинг в Министерски съвет относно работата на Оперативната координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуацията и настаняването на пристигащите в България вследствие на войната в Украйна. Оперативната група ще работи денонощно за справяне със ситуацията с пристигащите хора от Украйна, като тя е съставена от шест работни групи.
Вицепремиерът е доволна, че България е една от първите държави в Европа, която успя да изгради напълно новия свят. „Десетки експерти работиха за това на 9 март Министерски съвет да приеме решения, с които се предоставя временна закрила на бягащите от войната в Украйна хора – достъп до образование, здравеопазване и социални услуги. Второто решение е оказване на хуманитарна помощ от 40 лева на ден“, каза Константинова и отново уточни, че сумата ще се предоставя на хотелиери, вписани в Националния туристически регистър.
„Приоритет на правителството е и да осигури сигурност за майките и децата, които не напускат своята страна в търсене на по-добър живот. Нека не забравяме, че тези хора бягат от ужаса на войната“, изтъкна Калина Константинова.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Полковник Валери Рачев, съветник към кабинета на премиера, заяви, че предизвикателството е да се смени целият модел по предоставяне на временна закрила.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„Ще се издават документи, на всички, които поискат временна закрила. Създава се и нова организацията на границата – процесът на транспортиране, настаняване и предложение за работа. Целият процес започва да тече от ГКПП-тата. Вече има изпратени шест консули, които се намират на границата с Украйна, Молдова и Румъния. Още оттам трябва да се знае къде хората искат да отидат“, подчерта полковник Рачев.
Той обясни, че на предварителните приемни пунктове се намират доброволци на БЧК. След това, в зависимост от това къде искат да отидат хората или от нашите възможности да ги настаняваме, се извършва транспортирането в съответните областни градове.
Създадена е организация за транспортирането на украинските бежанци – 12 автобуса от МО работят непрекъснато. Има и частни превозвачи, които ще работят, ако се увеличи преминаването на украинските бежанци от границите. Два автобуса ще превозят прокурори от Украйна.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
„Системата е предвидена да работи като валяк“, отсече полковник Рачев и добави, че за хотелската база ще се осигурят на първо време около 40 000 легла.
Най-важният пункт са областите и общините – там се решават проблемите.
„Кризата ще настъпи, когато жени с деца ще спят по автогари и когато се наложи да се разпъват палатки в калта. Мобилизацията на местно равнище е започнала“, подчерта полковник Рачев.
Той отбеляза, че системата за оповестяване минава от ГКПП, през оперативния център и отива при хората, които се занимават с посрещане и настаняване в центъра за подпомагане на пристигащите във Варна.
„Има неща, които трябва да се направят в движение, за да се изгради цялостна система, за да няма бъгове в нея“, уточни той и добави, че въпросите са организирани като да се решават хоризонтално.