Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 1.9 млн. лв. и поне още 4 месеца ограничено движение ще ни струва пожарът под АМ Струма

23 август 2019, 12:30 часа • 2118 прочитания

Пораженията по конструкцията на АМ "Струма" и последиците за гражданите изглеждат много сериозни.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

1.86 млн. лева ще струва ремонтът на виадукта на АМ „Струма“ при Дупница, горял на 13 август. Платното за София е укрепено и ще бъде пуснато за движение още днес след 14 часа само за леки автомобили и през уикенда. Това стана ясно след проверката на Георги Терзийски, председател на УС на АПИ в засегнатата отсечка, съобщи БГНЕС.

Решението било взето след като експерти от Института по пътища и мостове към Пътната агенция са изпитали товароносимостта на съоръжението. Това станало чрез поставени преди два дни датчици, които подават информация за отклонението. За другото платно обаче резултатите не са обнадеждаващи и там тестовете ще продължат.

Сериозни са щетите по лентата за Кулата, която ще бъде в ремонт следващите 4 месеца. Ремонтът обаче ще започне едва след като завърши пълното укрепване на платното в посока София. Това означава, че до тогава ще продължи специалният режим на движение в 10-километровтата отсечка. Както по-рано Actualno.com написа в петък и събота ще е отворено едно платно в посока Гърция, а в неделя и понеделник – в посока София

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

"В другата посока поради това, че мостът е по-увреден, е възложено по ЗОП в условията на форсмажор изпълнителят да извърши аварийно-ремонтни работи в рамките на 4 месеца. Нашата амбиция е това да стане много по-бързо, но това е максималния срок", добави Терзийски.

Какви са щетите по моста?

Пострадали са 13 колони, 3 греди, 3 трегера от моста съобщи още Георги Терзийски. Това показало обследването на експертите от АПИ.  Под платното в посока София има по-малко щети, за което говорят и пробите.

Цялостният ремонт е на стойност 1 860 000 лв.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

В момента се напряга скелето, което поддържа конструкцията, след което ще бъдат направени изпитванията с товарни камиони в различни точки, уточни експертът.

Приключило ли е почистването на отпадъците под моста?

Георги Терзийски инспектира и разчистването на пространството под моста при 62-ри километър на АМ „Струма“ от незаконно струпаната смет в обхвата на магистралата. Предписание на РИОСВ, което трябва да бъде изпълнено до 2 септемви. Теренът под съоръжението е почистен, но суровините са избутани встрани.

„Отпадъците в района на виадукта са почистени. В момента камионите стоят натоварени и чакаме оказания на контролните органи къде да депонираме. Искам да уточня, че „множеството сигнали“ са само един, подаден от Община Дупница – писмо, изпратено на 4-и април 2018 г., което означава следното: Все едно аз да напиша писмо на общината, че поради проблем на пътя е застрашено тяхно съоръжение и да вземат мерки. Нали се сещате кой е отговорен по Закона за управление на отпадъците“, добави Председателят на УС на АПИ.

АПИ е била предупредена за опасността още през 2018г.

Преди дни Actualno.com писа, че сметището, поддържано от фирмата "Феникс Ресурс"–Дупница е незаконно. Фирмата е била многократно глобявана и вече е с отнет лиценз. В същото време , Прокуратурата повдигна две обвинения на собственика й Кольо Илиев. Обвинението проверява и дали Пътната агенция се е държала адекватно след постъпване на сигнала.

Според Терзийски тези отпадъци не са отговорност на Пътната агенция. Той обяви днес, че негови служители, правейки обход, не са установявали наличие на отпадъци под съоръжението. Недобросъвестни граждани също хвърляли отпадъци, подхвърли Терзийски.

За да бъде решен проблемът, то с него трябвало да се заемат други институции. АПИ била просто собственик на територията под съоръжението. Ако се докаже, че служители на АПИ са извършили проверка, но не са дали верни данни, то ще последват наказания за тях.

„Проверките на АПИ са перманентни. Последният доклад е от юли. Извършена е проверка, за която ние не сме уведомени. Ние получихме предписание на 20-и август. Под моста чистят единствено служители на АПИ. Ние сме собственици и правим всичко необходимо да изчистим отпадъците и очакваме от контролните органи да окажат къде и как да ги депонираме, тъй като на територията на област Кюстендил няма нито едно депо, в което ние можем да ги депонираме, но това не е отговорност на АПИ.

„Не съм привърженик на взаимоотношенията между институциите през медиите, но достатъчно видях вайкане, неистини и манипулации по отношение на АПИ. Ние просто сме собственик на територията под съоръжението“, категоричен бе Терзийски.

Има ли сделка между АПИ и Феникс ООД?

„Не мога да кажа дали има сделка между АПИ и собственика на Феникс ООД. Питайте предишното ръководство. Фактът, че АПИ в деня на инцидента подава сигнал до прокуратурата говори за отговорността на нашата институция“, така председателят на управителния съвет на пътната агенция отговори на въпроса на репортер на БГНЕС.

Според Терзийски АПИ като собственик (чл. 16) носи отговорност за съоръжението и под него – то да е почистено и да няма отпадъци.

„След като за няколко дни изчистихме тонове боклуци, явно са натрупани. АПИ не може да носи отговорност за всички недобросъвестни действия на фирми и лица. Това тук, което се случва – да от години е, но има институции, които могат да ви отговорят как, с какви разрешения, на какви терени се извършва тази дейност“, оплака се Терзийски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес