Бившият директор на дирекция "Финансова сигурност" в ДАНС Мирослав Маринов осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 20 000 лева за незаконното обвинение за изнасяне на класифицирана информация срещу заплащане.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Преди 3 години Маринов беше окончателно оправдан по това дело, което продължи 4 години, но беше секретно и решенията така и не бяха публикувани.
Обвинението срещу него беше, че е изнесъл 11 документа, които са държавна тайна, поверена му по служба. Маринов давал копия от тях на бивш доброволен сътрудник, който с тях доказвал на фирми, че са разработвани от службите и ги карал да си плащат, за да си нямат проблеми. Бившият сътрудник бил свидетел по делото, а за него се разбра само, че е помагал на службите до март 2015 г. Тогава заради „загуба на оперативни позиции“ бил изключен от апарата на сътрудниците на ДАНС, но не бил уведомен за това.
През март 2018 г. прокуратурата съобщи, че на първа инстанция Маринов е осъден условно на 3 години затвор с 5-годишен изпитателен срок и заяви, че ще протестира с настояване за по-високо и ефективно наказание. След това присъдата е била отменена от апелативния съд, а едва от решението на Върховния касационен съд през 2020 г. стана ясно, че той е окончателно оправдан, пише правният портал Lex.bg.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Веднага след оправдателната присъда Маринов заведе иск срещу прокуратурата за 200 000 лева. В него се сочи, че бившият шеф в ДАНС е отключил тежки заболявания, след като е бил задържан през есента на 2015 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той е останал в ареста 6 месеца, преди мярката му за неотклонение да бъде изменена първо в домашен арест, а след това в гаранция. Показания по делото срещу прокуратурата е дала майка му, която казва, че задържането му било шокиращо за семейството, тъй като не можели да повярват, че от примерен гражданин и награждаван за принос и постижения в службата, синът ѝ вече е определян като престъпник. Маринов бил много депресиран в ареста, защото не можел да контактува с никого, дори и с малката си дъщеря. Бил в килия с хора, които преди това арестувал и се страхувал за живота си. Когато се прибрал вкъщи и бил под домашен арест бил често посещаван от полицаи, което правело впечатление на съседите, които започнали да го гледат с неприязън, а от това се срамувал допълнително. Приятелите му започнали да го отбягват, колегите почти не го търсели.
След като Маринов бил уволнен от ДАНС през 2018 г. започнал работа като счетоводител за няколко месеца, но работодателят му го освободил. Той също е дал показания в съда и пояснил, че е освободил Маринов не само заради честите отсъствия заради здравословните му проблеми, но и защото разбрал за воденото срещу него дело. След това бившият вече служител на ДАНС започнал собствен бизнес и поискал банков кредит, но му бил отказан, а единственият мотив било неговото минало.
Съдът е приел и заключение по съдебно-психологична експертиза, според което Маринов чувствал, че името му е опетнено, бил емоционално потиснат и тревожен, а тези състояния не били отминали и към момента.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Прокуратурата ще трябва да обезщети бившия агент на ДАНС и с още 2500 лева за имуществени вреди, тъй като при личния обиск и претърсване през 2015 г. са му били отнети 5 мобилни телефона и друга техника. Всички му били върнати след края на делото, но били ръждясали, наводнени и негодни за употреба, а задължение на прокуратурата е да не се повреждат веществените доказателства.
Решението на СГС не е окончателно и може да бъде атакувано пред Софийския апелативен съд.