За втори път овчи и биволски сирена и кашкавали на български производители се оказват нещо друго, но не и рекламираното. Това твърди в свое съобщение "Сдружение за достъпна и качествена храна".
Сдружението казва, че са правени ДНК тестове на 10 вида български овче сирене и кашкавали и то в акредитирана международна лаборатория. И уверява, че такива тестове за български продукти се правят за пръв път - "qDNA - неинвазивни и силно чувствителни с възможност за откриване на много ниски нива на присъствие на видове от една проба".
Какво излиза?
"Резултатите показаха, че само един вид от тестваните най-скъпи и най-популярни овчи сирена и кашкавали са приготвени само от овче мляко, като фрапиращ дори екипа на лабораторията е резултатът на биволско сирене без нито грам биволско мляко, което е предизвикало необходимостта тестовете да бъдат повторени и потретени. Производителят е сред водещите фирми в бранша. Останалите, освен овче мляко, съдържат и до 50% краве мляко и практически са смес, а са обявени за овче сирене".
Тестовете са поръчани и финансирани от "Сдружение за достъпна и качествена храна" като част от дългогодишната програма за граждански контрол върху хранителните продукти и огласяване на информация за тях, чиято масовост се възпира от действащото законодателство и липсата на конкретни действия от българските институции срещу рецидивисти в сектора от едни и същи производители.
"Тази, за съжаление, очевидно широко разпространена практика сред българските производители на сирена не само ощетява потребителите, които плащат по-високата цена. Тя е опасна, тъй като въвежда в заблуждение хора, които купуват овче сирене по здравословни причини, а не единствено заради вкусовите качества на продукта", каза Андрей Велчев, председател на управителния съвет на "Сдружението за достъпна и качествена храна". "Констатираното нарушение е нарушение и на принципите на конкуренцията, защото към настоящия момент 1 литър овче мляко е три пъти по-скъпо от кравето мляко, с което се размесва. Така тези иначе реномирани производители на овче сирене се облагодетелстват неправомерно от използването на продукти с по-ниска себестойност и така получават конкурентно предимство пред коректните български производители", добави Андрей Велчев.
От сдружението искат промени - например стандарт за отрасъла, а БАБХ и КЗП да упражняват контрола, който им е вменен от законите ни.
"Ако и този път резултатите не доведат до нужните мерки за защита на потребителите, предстои да проведем нарочна пресконференция с която да оповестим следващите ни стъпки, целящи максимално широка възможност за информиран избор на българското общество при покупка на некачествени хранителни продукти продавани в търговската верига", допълни Велчев.
Изследване: Овчето сирене в България масово не е овче