Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Билетите за лов ще са на принципа на винетките

16 август 2016, 19:20 часа • 38794 прочитания

Билетите за лов на едър и дребен дивеч ще се ползват на винетен принцип. Това предвижда една от поправките в Закона за лова. Тепърва предстои те да бъдат гласувани на второ четене в парламента.

Така билетът ще е валиден до края на януари и ще отпадне необходимостта ловците да го заверяват за няколко дни от януари. Това каза за „Агрозона“ Асен Пиперков, председател на Българския ловно-рибарски съюз.

„Заверката на билета сега изтича в края на декември. През януари има още два излета, а правото на лов е до 14 януари. Така ловецът трябва да отиде преди Нова година да презавери билета си. Това са неудобни технически трудности за 128 000 ловци в страната“, обясни Пиперков.

Законът за лова е най-често променяният от всички в Република България. Едва ли нещо съществено ще се промени, докато не се промени собствеността на дивеча и от държавна стане частна.“, казва ловецът. Основното ограничение, по думите му, идва от конституцията, в която е записано, че дивечът е държавна собственост. По думите му на Запад е различно – собственикът е отговорен дивечът да не изчезне от територията, която стопанисва. Докато не се промени това, проблемът с изчезването на дивеча няма да се реши.

„Целогодишният билет за лов струва 100 лв. за всички видове животни. Държавата отдаде на концесия част от своите територии на юридически лица. Получи се така, че концесионерът плаща огромни пари за територия, а дружинката, която ловува на негова територия, не плаща нищо. В чужбина се плаща за отделните видове дивеч и ловецът знае колко му струва удоволствието. При нас със 100 лв. можеш да стреляш по всичко. Това не е правилна политика, защото не можем да си позволим да търгуваме с природата. Ловът е хоби, а не препитание. Докато ловът не стане отговорно и добре платено хоби, няма да имаме развитие“, категоричен е Асен Пиперков.

Всичко опира до това да има някой, който да носи отговорност. В момента няма значение дали се убиват 10 или 15 екземпляра, никой не губи освен държавата и природата. В един момент ще изгубим природното разнообразие.

Според председателя на Българския ловно-рибарски съюз проблеми с опазването на дивеча идват и от фермерите. „Трябва да се промени мисленето на земеделските производители. Откакто земеделието стана печеливш бизнес, започна проблемът с намаляването на прелетния дивеч в тези райони. Заради евросубсидиите, които получават, фермерите жънат нивите си и след няколко дни орат. Така не дават възможност на прелетния дивеч да се застоява и да се възпроизвежда. Преди се чакаше 4 месеца след жътва, след това се ореше“, казва той.

Actualno.com припомня, че по данни на Изпълнителната агенция по горите тази година 3709 души са придобили право на лов през годината. Ловуването се разрешава на притежателите на членска карта и билет за лов, заверени за съответния период. За всеки конкретен лов се издава и съответното разрешително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес