Българският хелзинкски комитет (БХК) призова за "незабавната оставка" на председателя на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова. Причината е публикация на шефа на регулатора във Facebook (която е по-късно е била изтрита), съдържаща обиди към журналиста Мария Черешева.
Черешева е част от екипа на международното разследване на осем медии, които показаха във видео историята на 19-годишен сириец, прострелян в началото на октомври на българо-турската граница (българските власти отричат). Вчера се появи и втора част на разследването, показваща как бежанци са държани нелегално в мизерна барака в Средец пред очите на "Фронтекс".
В профила си в социалните мрежи Момчилова, която е председател на СЕМ от президентската квота, публикува остър коментар срещу Мария Черешева. Тя бе персонално обвинена в липса на „базови журналистически стандарти“ и „некадърност“ от страна на шефа на регулатора. Коментарът също така прави внушения, че Асоциация на европейските журналисти - организацията, в чието ръководство Черешева участва – трябва да се дистанцира и да порицае работата на колегата си.
Постът поставя под съмнение достоверността на репортажа и го критикува, че не търси гледната точка на засегнатата страна, в случая - Гранична полиция. Намеква се също, че журналистката е била предварително мотивирана за работата си „някъде в шенгенските ширини“, като така се прави препратка към поредния отказ страната ни да бъде допусната в Шенген.
"Подобни внушения и коментари са абсолютно недопустими за всеки уважаващ себе си журналист. Когато обаче идват от човек, който председателства медиен регулаторен орган, те са и опасни. Инсинуациите на г-жа Момчилова по адрес на Мария Черешева всъщност са директна заплаха към всички журналисти, работещи в попадащите под контрола на СЕМ медии. Разкриваща личната си интерпретация за професионални стандарти в журналистиката, Момчилова предупреждава журналистите в електронните медии да не си позволяват да изобличават нередни действия на държавната власт", пишат от БХК.
"Българската общественост е наясно, най-малко чрез публичните изявления на БХК, че такива случаи на незаконни действия на българските органи на реда по отношение на мигранти в нашата страна не са единични. Те обикновено се извършват безнаказано, а техните официални говорители по правило отричат и прикриват незаконосъобразните действия. Това следователно е проблем от сериозен обществен интерес, който българските журналисти не само имат право, но са и задължени да повдигат", добавят от организацията.
"Г-жа Момчилова демонстрира липса на журналистическа компетентност и етика, както и непознаване на принципите на свободата на изразяване. Поради това нейното присъствие в състава на българския медиен регулатор е напълно неприемливо", заключват от БХК в позицията си.