Малко след 23 часа приключи четвъртата вечер на протести - без сблъсъци, но с ново искане. Петиция в защита на правата на бития и арестуван Евгени Марчев набира сила.
Още: Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу избора на нов главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Катастрофата с товарни влакове в София доведе до искания за три оставки
Хиляди отново скандираха "Мафия" и "Оставка" основно пред Министерския съвет. Протестът се пренесе там, след като на 10 юли вечерта беше бит от полицията един от протестиращите Евгени Марчев, който в момента е в Пирогов.
Бой на протеста - полицията придърпва протестиращи зад колоните пред Министерски съвет (ВИДЕО)
Към оставката на правителството и на главния прокурор се добави и искането за Велико Народно събрание, изказано от адвокат Николай Хаджигенов.
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
След като протестиращите се бяха събрали пред Министерски съвет, те тръгнаха по бул. „Княз Ал. Дондуков“, след което по ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Цар Освободител“, за да стигнат пред парламента. Сградата на Народното събрание беше обградена от плътен полицейски кордон. Там протестиращите изпяха химна на България и се отправиха към Орлов мост с викове „оставка“. Те продължиха по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, ул. „Граф Игнатиев“ и с освирквания стигнаха пред Съдебната палата. Демонстрацията приключи малко след 23 ч. пред Министерския съвет. По данни на МВР, не е имало сериозни нарушения на обществения ред.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.
Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре
Петиция в защита на правата на Евгени Марчев набира сила в интернет. Тя е озаглавена: "Уволнение и съд за полицаите, които зверски пребиха Евгени Марчев" и вече е набрала над 10 800 подписа в подкрепа. В него организаторите от Сдружение “Път на младите” и граждани се обръщат към вътрешният министър Младен Маринов с искане да бъдат спазени гражданските права на задържания младеж и да бъдат поети гаранции за това, че няма да има повече бити протестиращи.
Ето какво пишат те:
"На 10-ти юли 2020-та година, Евгени Марчев, студент втори курс, упражни своето право като български гражданин да протестира срещу системата на управление в България. За това той беше зверски пребит от група полицаи, които го завлякоха под колоните на Министерски съвет. Актът на полицията беше заснет от множество телефони на граждани на протеста.
Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"
Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър
Евгени се намира намира в неврохирургията на "Пирогов" с тежко комоцио, множество кръвонасядания, охлузвания и след три припадъка, но е жив. Въпреки това, той е държан под арест от полицаи, които са отнели телефона му и не допускат контакт с него.
Уважаеми г-н Маринов,
Министър на вътрешните работи на Република България
С тази петиция ние настояваме незабавно:
- да бъде върнат телефона на Евгени Марчев и да бъде премахната полицията, която го изолира;
- да бъдат идентифицирани полицаите отговорни за този зверски побой и те да бъдат уволнени, арестувани и съдени;
- да поднесете извинение на Евгени Марчев и неговото семейство за този позорен акт на Вашите подчинени; и
- да гарантирате, че всички протестиращи, дори да бъдат арестувани никога няма да бъдат бити и унижавани по този начин, а Вашите служители ще се отнасят към тях с уважение и достойнство.
Копие от текста на тази петиция беше изпратен на електронния адрес на МВР: priemna@mvr.bg от "Път на младите". Очакваме моментална реакция от Ваша страна.
Сдружение “Път на младите” и други независими български граждани потресени от този акт."
В същото време във Facebook председателят на парламента Цвета Караянчева написа:
"Гледах кадри от събота на мъже и жени в униформа, които сваляха каските и щитовете си, за да демонстрират ясно, че не са заплаха за протестиращите граждани. Че са на площадите и по улиците, за да бранят и конституционното право на гражданите да се събират на протест. Че не бива да ги приемаме като море от униформи, а като отделни човеци, които заслужават нашето уважение. Дали този полицай има малко дете и затова знае как да развесели малкия участник? Дали не съжалява, че в момента не е у дома със своето си детенце? Чудна е тази снимка. Колко различни истории могат да се разкажат по нея"