Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без акт за раждане: ПП-ДБ с идеи за по-лесно заявяване на лични документи

18 юли 2024, 18:00 часа • 2288 прочитания

Депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" са внесли в Народното събрание предложения за промени в Закона за българските лични документи.

С тях се цели намаляване на административната тежест за гражданите и защита на част от биометричните данни, които се подават при заявяване на документ за самоличност. 

В случай, че едно лице вече има издаден личен документ, то ще може да се идентифицира с него за издаване на последващ такъв, вместо с удостоверение за раждане, дори същият да е с изтекъл срок на валидност. "Пример за такава ситуация е подновяване на паспорт на дете, на което предишният паспорт е изтекъл. Макар и изтекъл, паспортът дава по-висока гаранция за самоличността на лицето от удостоверението за раждане, поради наличие на снимка и защитни елементи", се сочи в мотивите. Още: МВР въвежда новите лични карти с чип (СНИМКИ)

Второто предложение е да не изискват от гражданите копия от удостоверения за раждане в местата за заявяване на български лични документи, където обикновено няма копирни машини и това се превръща в административен тормоз за тях.

Съхранение на пръстови отпечатъци

Ако промените станат факт, МВР вече няма да може да съхранява пръстовите отпечатъци на гражданите, получени при заявяване на документи за самоличност, освен ако не са получили изрично съгласие за това от заявителя.

Съхранението на пръстовите отпечатъци на гражданите обаче позволява онлайн заявяване на последващ български личен документ през следващите 5 години. От тази възможност биха се възползвали лицата, които трябва в кратък период от време да си издадат два различни документа за самоличност (напр. лична карта и паспорт). Поради тази причина възможността за съхраняване на тези данни е запазена, но след съгласие. Още: За хората над 70: Лична карта за 30 години вместо безсрочна

В мотивите към законопроекта е отчетено също, че централизираното съхранение на пръстови отпечатъци създава рискове, въпреки значителните технически и организационни мерки за защита, предприети от МВР. "Пример за тези рискове е изтичането база данни на частна компания във Великобритания през 2019 г. с пръстовите отпечатъци на над 1 млн. души. И докато при изтичане на пароли, същите могат да бъдат променени, данните за пръстовите отпечатъци, както и други биометрични данни, са непроменими на практика", посочват вносителите. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес