Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бетина Жотева: СЕМ няма средства да изпълнява основните си задачи

02 октомври 2020, 10:02 часа • 3274 прочитания

СЕМ няма средства да върши основната си работа, а какво остава за допълнителна. Няма да можем да наблюдаваме медиите по време на изборите. За това предупреди председателят на СЕМ Бетина Жотева пред BTV.

Това е поредният опит на Жотева да обясни, че работата на контролния орган е застрашена заради недостатъчно финансиране. Основните проблеми - ниски заплати, липса на кадри, амортизирана техника. Новият шеф на СЕМ поиска по-добро финансиране и законови промени

Този път състоянието на СЕМ влезе в доклада за върховенството на закона в България на ЕК, който за пръв път наблюдава и свободата на медиите в страните - членки.

В него за СЕМ е записано: "Широко признато е обаче, че СЕМ не разполага с ресурси, за да изпълнява ефикасно задачите си и е финансово зависим от държавата за предоставянето на необходимия ресурс".

"Всичко в доклада на Европейската комисия относно начина, по който се финансира СЕМ е вярно, коментира Жотева. "Последните години съветът се е превърнал в един конюнктурен орган, който вече не може да си изпълнява задълженията и по закон. Ние не можем да наблюдаваме телевизиите и радиата, и да ги контролираме, защото нямаме техническата възможност за това“, добави тя.

От СЕМ се изпратили през август писма да председателя на Народното събрания Цвета Караянчева, до премиера Бойко Борисов, до финансовия министър молба за помощ за осигуряване на нужната техника. Предупредили са, че няма да могат да наблюдават медиите дали спазват закона по време на избори. Реакция обаче не е последвала от нито една институция.

„Ние не можем да правим записи, за да видим какво се случва в ефир. Молим телевизиите да ни дадат запис, за да ги санкционираме“, обясни председателят на СЕМ.

Свободата на медиите и властта, прозрачността на собственост - са два от основните проблеми за медийната среда в България, признат в доклада на ЕК.

Какво пише ЕК в доклада за върховенството на закона в България?

"Дебатът дали политици да притежават медии или не в ЕС не се е състоял още, т.е. в ЕС се разчита все още на някаква съвет", коментира Жотева.

"Ние може би сме единствената страна - членка, която има закон за медиите. Ние имаме закона, имаме регистър. Трябва да проверим как се спазва този закон", обясни тя.

"В момента има само една държава в ЕС, в която изрично се казва, че политици не могат да притежават медии и това е Малта. В другите - няма такива закони, респективно - могат", коментира още Жотева.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес