Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Бели Искър" е опасен, Трайков отклонявал вниманието!

27 февруари 2012, 13:52 часа • 5707 прочитания

Изявлението на министър Трайчо Трайков, че на язовир "Бели Искър" е направен основен ремонт през 2002 г., е опит да отклони включването му в списъка на опасните язовири и да оправдае нечие безотговорно държавническо поведение спрямо живота на десетки хиляди хора, заявяват от Националния комитет за подобряване водоснабдяването на България (НКПВБ) в писмо до БГНЕС.

Още: Неустоимите коледни предложения още са тук

Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество

Не за първи път министър Трайчо Трайков подвежда с неточните си и прибързани изявления. По обществените медии той потвърди, че водата в язовира се поддържа два метра под нивото на преливника, за да се предпази стената от разрушаване. От експлоатационна и експертна гледна точка това е авариен режим, поддържан близо 10 години без уведомяване на обществеността.

Допускаме, че министър Трайков по всяка вероятност не е разбрал от казаното на пресконференцията на Националния комитет за подобряване водоснабдяването на България (НКПВБ) по повод, на която прави своите изявления. През 2002 г. е извършен само и единствено първият етап от основния ремонт, предвиждащ поставяне на противофилтрационна РVС мембрана откъм водната страна на стената (водния откос).

Този първи етап цели само прекъсване на филтрацията (проникването) през стената на язовирна вода, която е силно агресивна и извлича свързващото вещество на бетона от една страна и разрушава желязната арматура от друга, а това именно е феноменът на рилската вода. Нарушени са якостните характеристики на стената, в резултат на придобита в продължение на 65 години допълнителна порьозност и деструкция на желязната арматура.

Още: Повече полиция в София по време на празниците

Още: Жълт код за сняг и поледици в 12 области във вторник

НКПВБ алармира с тревога и загриженост да се изпълни по-важният за сигурността на стената втори етап от проекта. Същият предвижда основно стабилизиране на стената на язовир "Бели Искър" откъм въздушния откос (откъм въздушната страна), за да бъде гарантирана и нейната сеизмична устойчивост. По наше настояване през годините операторът "Софийска вода" беше включил втори етап на проекта в своя бизнес-план (2009 до 2013 г.), но впоследствие изместен във времето по настояване на представител от висш ранг на властта.

Разрушителната мощ на агресивната язовирна вода (меката снежна вода) продължава да атакува язовирната стена откъм нейното скатово (странично - брегово) укрепване и на голяма част от основната фуга – връзката на стената с терена, на който е изградена. И един бог знае при точно каква степен по Рихтер (а не предсказаната от министър Трайков 6,5) или друго природно бедствие стената ще рухне от променените й в продължение на 65 години технически и якостни характеристики!

Тогава идва най-страшното! Вълна с мощност 55 000 м3/сек руши всичко по своя път. За сравнение р.Дунав при гр. Русе има дебит (водно количество) 5 000 до 5 500 м3/сек, т.е. десет реки Дунав в тясната долина на р. Искър. След 40 минути голяма част от Самоков ще е под 1,2 до 1,5 м вода. Рилският водопровод ще остане сух и 25% от населението на София се лишава от питейна вода и алтернативно водоснабдяване, заявяват от НКПВБ. От комитета напомнят, че феноменът на софийската питейна вода, атакуващ и разрушаващ желязото и бетона, е известен много отдавна – от момента на включването на рилските води във водоснабдителната мрежа на столицата. Това е причината основната водопроводна мрежа да се изгражда предимно с чугунени тръби.

София имаше вариантен проект, изоставен след идването на концесионера – английската фирма "International Water Company", за неутрализиране агресивното действие на рилската вода на основание проучен подобен феномен за гр. Лисабон (Португалия).

Още: Списанието "Български Артист" с празничен трети брой

Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“

Държавата, Столичната община и операторът "Софийска вода" трябва да осигурят незабавно необходимите 7,5 милиона евро (приблизително 15 милиона лева), за да се изпълни вторият най-важен и отговорен етап на одобрения и приет проект за ремонт на стената на язовир "Бели Искър", докато не е станало късно. Не трябва да се допуска хората да живеят в несигурност и постоянен страх за своя живот и липса на питейна вода. Проектанти и експерти с доказано професионална компетентност са поставили подписите си върху приет технически проект, поемайки лична отговорност, а не под необмислени (безотговорни) изявления. За решаване на проблема се посочва и в последното писмо на Министерския съвет под № 161/03 от 22.02.2012 г. до Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Националния комитет за подобряване водоснабдяването на България (НКПВБ), се заявява в писмото на НКПВБ, подписано от неговия председател инж. Ганчо Хитров (на снимката).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес