40% от домакинствата в България разполагат с едва 25% от необходимите средства за нормален живот. Общо 77,6% от българските домакинства са под необходимата граница, показват данни, представени от президентът на КНСБ Пламен Димитров и изследователят Виолета Иванова.
В България месечната издръжка на човек е 557,55 лева. Тази сума обхваща задължителните разходи – за комунални услуги, за здраве, за образование, за храна, съобразена с нормите за стандартно физическо развитие. Доходът на четиричленно семейство съответно трябва да е 2230 лева.
Под границата са общо 5,7 млн. българи, сочат данните. Това са хора основно от Видин, Благоевград, Кюстендил, Хасково, Силистра, тъй като размерът на средната работна заплата там е около 600 лева, каза Виолета Иванова от Института за синдикални и социални изследвания (ИССИ) на КНСБ, информира bTV.
Границата на абсолютна бедност е достигнала до 296,50 лв. на човек. Близо 30 на сто от домакинствата са с общ доход на човек под издръжката за бедните домакинства (до 296,50 лв.), или около 2,2 млн. души.
Средната работна заплата през 2015 година е 894 лв., което означава номинален ръст от 8,8 на сто и реално покачване с 8,9 на сто, каза Виолета Иванова. В обществения сектор има увеличение с 4,8% и реално с 4,9 на сто, като е достигнато равнище от 930 лева. За частния сектор средната заплата е 880 лева.
Какви са най-често срещаните доходи в България - научете в Expert.bg.