В световната славистика няма такова нещо като старомакедонска азбука и старомакедонско писмо. Това историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, предаде Фокус.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
„Старомакедонска азбука и старомакедонско писмо съществуват за вътрешно ползване само в Македония. Световната славистика никога не би си изкривила душата и напоследък македонизмът понася тежки удари точно по този въпрос”, коментира Божидар Димитров.
„Във френската енциклопедия на езиците, която излезе наскоро, македонският писмен език е определен като диалект на българския. Още по-печално в 5-томната история на славянските литератури, капиталното издание на руската академия на науките – там цялата литература в Македония, създавана до 1944 година, като се започне от Кирил и Методий и се стигне до Райко Жинзифов, се определя като българска литература. Случаят беше повод македонският посланик в Москва Гане Тодоровски да напусне поста си и да не се върне повече като посланик в Москва. А македонските вестници писаха, че България е платила два вагона злато на Руската академия, за да излезе по този начин Руската енциклопедия. Трябва да призная, че единият вагон със злато го дадох аз”.