През 1989 година почти 9 милиона души живееха в България. Сега те са малко над 7 милиона.
Това се казва в репортаж на BBC, озаглавен „Защо се срива българското население“ на журналистката Рут Александър. До 2050 година се очаква населението да падне под 5,5 милиона души. А до края на века то може да стане половината от сегашното, става ясно още от материала.
В района на Перник се натъкваме на рядко откритие. Това не е традиционната бродирана вълнена носия на Стоян Евтимов, която го прави необичаен, а фактът, че този мъж около 39-те живее на село. "Всички мои приятели, с които съм израснал тук, отдавна са напуснали", казва той.
Подобно на много млади българи, те са се преместили в градовете в търсене на работа.
Стоян смята, че е щастлив да има работа в планинското село Пещера, водейки фолклорната група, и организирайки ежегоден музикален фестивал в опит да съживи традиционния брак и селото. Въпреки това, той намира живота в селото за безперспективен. "Невъзможно е да се намери някой, който да се ожени тук, в селото, или в селата наоколо просто защото няма млади хора. Единствената възможност да намеря някого е в града. Би било много тъжно и трудно да напусна селото, но в определен момент ще трябва да го направя", признава той в репортажа на BBC.
Българските села губят населението си от десетилетия. След падането на комунизма през 1989 година и разпадането на колективните стопанства тази тенденция за обезлюдяване на селата и преместване в градовете се изостри. Освен това много хора продължават да търсят работа в чужбина.
Има и още един фактор за намаляващото население на България - отчасти защото много млади възрастни са напуснали страната, раждаемостта е ниска.
„Последният път, когато се роди бебе в селото, беше преди 10 години“, припомня си магазинерката Стефка, чиито двама сина са се преместили в града. "Малкото момиче и майка ѝ сега живеят в Кипър", добавя тя.
Огромното мнозинство от хората, които Стефка обслужва, са на възраст над 60 години. Рафтовете са слабо заредени, казва тя, защото няма много клиенти и тя се притеснява, че магазинът ще трябва да се затвори.
В другите планински села магазините и училищата са затворени, спрени са и автобусните услуги.
BBС представя и идеите на правителството за справяне с демографската криза в страната. В репортажа намират място и думите на вицепремиера Валери Симеонов по отношение на бежанската ситуация в региона, че България не се нуждае от необразовани бежанци.
Коментирани са и мерките на кабинета да ограничи мигрантския поток към страната чрез преградното съоръжение по българо-турската граница.
"Ние сме изоставени! Изоставени от всеки - от правилата и от бог", казва 70-годишния дядо Боян от Калотинци. "Политиците не правят нищо за нас. Те се интересуват само от техните интереси. Те не се интересуват от хората, особено от възрастните хора по селата. Те дори не се интересуват от младите, защото те са в чужбина", завършва дядо Боян, а с което и репортажът на BBC за състоянието на българското население.