Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Аварийно кацане на самолет на Летище София се разследва не от България, а от Турция

11 март 2022, 12:45 часа • 17745 прочитания

Инцидентът с пътнически самолет на Turkish Airlines, който се случи в нощта на 6-ти срещу 7-ми февруари, 2022 година на Летище София, се разследва, но не от отговорните български органи. Всъщност, от българска страна дори няма да бъде изготвен доклад за случая, при който се наложи връщане на излетялата за Истанбул машина и аварийно кацане на Летище София.

Още: "След като блокираха 26 линии": Столичният автотранспорт и общината преговарят за КТД

Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!

Съгласно отговори от Министерството на транспрота на въпроси на Actualno.com по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД ГВА) няма задължения да изготвя и публикува доклад относно инцидента. Разследването не се води от Република България, а от Република Турция – това е изрично уточнено в отговорите. Освен това се казва, че разследването не е приключило.

Съгласно чл. 14 от Регламент 996/2010 г., който е цитиран в отговорите като основание да не се дава публично информация за все още продължаващо разследване: "Разследванията във връзка с безопасността на произшествия и инциденти следва да се провеждат от независим орган за разследване във връзка с безопасността или под негов контрол, за да се избягват конфликти на интереси и всякаква евентуална външна намеса при установяването на причините за настъпване на разследваните събития". Доколко независим орган разследва в момента, след като го прави Турция, е отделен въпрос - както и как европейски регламент регулира турски орган, след като Турция не е член на ЕС.

Какво се случи със самолета?

Според Христо Христов, председател на Управителния съвет на Националния борд за разследване на произшествия във въздушния воден и железопътен транспорт, при инцидента, наложил аварийно кацане, става въпрос за изгоряло реле, заради което е отказал автопилотът. "Връща се, каца нормално, защото това се управлява на ръка. При излитане и кацане самолетът се управлява не на компютър и каца нормално", гласи основата на казаното от Христов пред БНР.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Actualno.com разговаря с действащ пилот на граждански самолет, за да даде по-пълна представа за картината. Той сподели, че аварийното кацане е много сериозна ситуация. И коментира, че най-често срещаните причини са загуба на гориво, пожар на борда на самолета или загуба на стабилно управление. Последното зависи от много фактори – например такава загуба на контрол може да се получи при проблем с опашката на самолета, да речем в хоризонтален или вертикален стабилизатор. По думите му, най-големият минус от липса на автопилот е възможността да летиш безопасно на определена височина заради невъзможност да избегнеш евентуален сблъсък с друг самолет, летящ по маршрут, който може да се пресече с твоя. Съответно, при загуба на автопилот можеш да летиш стабилно, но на различна височина от обичайната, а това означава и да имаш достатъчно гориво, защото то е пресметнато според височината, на която трябва да летиш по плана за съответния полет.

Събеседникът ни е категоричен и за друго – ако има технически проблем, всичко се описва по специална процедура и съответният отговорен инженер дава протокола на командира на полета, с ясно заключение кое как работи, за да може пилотът да си състави чиста преценка дали даден полет е възможно да бъде извършен безопасно или не. Освен това, когато има обявена аварийна ситуация, задължително има разследване. Заключенията не са класифицирана информация и може да бъдат публично достояние.

В запис на комуникацията на пилота с контролната кула, който Actualno.com прослуша, си личи, че екипажът декларира flight controls problem. От записа се чува, че им е трудно да следват наземните инструкции. Това подсказва, че е възможно някое от кормилата на самолета да е отказало, предположи пилотът, с който Actualno.com говори. В същия запис има и ясно декларирана аварийна ситуация: "Мейдей". Това е сигнал за опасност, но от записа не може да се каже какъв точно е възникналият проблем. В такава ситуация приемащото летище вдига всички дежурни аварийни екипи по протокол - това е направено и Actualno.com има потвърждение както от РВД, така и от Летище София.

Още: "Пригответе се за удар": Самолет на Turkish Airlines се върна аварийно на Летище София (ВИДЕО)

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес