Има какво да се направи и по охраната на границата, и по наблюдението на самите канали за трафик. Това заяви в студиото на "Още от деня" по БНТ Филип Гунев бивш заместник-вътрешен министър. Според него обаче възможностите са ограничени в ситуация на служебно правителство, защото сроковете са много кратки за сериозни инвестиции по българо-турската граница.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
"Вече са изгубени години. Сигнално-охранителната система е изградена едва наполовина, но това можеше да стане през последните години. Можеше и последното правителство да го реализира", каза Гунев.
Според него по отношение на разследванията прокуратурата има своята роля, но и на МВР задачата не е лесна. "Тъй като криминалните деяния у нас са част от международни мрежи, финансовите ресурси се контролират извън България. И в двата аспекта може да се търси европейска и международна помощ по линията на Фронтекс и Европол", каза Гунев.
Според Иван Янкулов, който е бил част от спец отряда за борба с тероризма, грешката е, че се позволява мигрантите да преминат през браздата. МВР е достатъчно подготвено, смята той, но няма достатъчно ресурс. Бройката на хора е недостатъчна по границата. Оградата не е добре оборудвана със сигнално охранителна техника, казва той.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
"Работата на МВР и гранична полиция е да спират мигрантите на границата, а не да ги преследваме навътре в страната. Грешката е, че се позволява да минат през браздата. Трябва да има повече контрол", категоричен е Янкулов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!