Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Андрей Цеков: АМ "Хемус" не се оскъпява двойно, а само с 25-30%

13 юли 2023, 18:53 часа • 2107 прочитания

Строителството на АМ „Хемус“ не се оскъпява двойно, както твърди лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, а максимум с 25-30%. Това съобщи регионалният министър Андрей Цеков в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

„В действителност ние преговаряме с фирмите, които са взели аванси за строителството на „Хемус“, че няма да индексираме раздадените аванси. Ще се индексира с ръст на цените на строителните материали само остатъчната част от договори, т.е. цялото оскъпяване излиза някъде към 25-30%“, каза министър Цеков.

„В обществен интерес е магистралата да продължи да се строи. Инхаус договорите наистина са незаконосъобразни, но законът позволява те да се разтрогнат до една година след сключването им. Този срок изтече между края на 2021 и края на 2022 г. в зависимост от това кой договор гледаме. Нито един от моите предшественици не е настоял да се подаде иск до съда за разтрогване на тези договори, така че в момента нищо не може да се направи“, каза Цеков.

Регионалният министър заяви, че отговорни за това, че инхаус договорите не са прекратени, са неговите предшественици. Сроковете за това били изтекли в края на миналата година. „Нямаме правна възможност да искаме унищожаемост“, заяви Цеков.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

„Основната задача на един министър на регионалното развитие е да инвестира в инфраструктура по един прозрачен начин. Случаят с АМ „Хемус” е, че при сключването на инхаус поръчките е заобиколен законът за държавните поръчки. Договорът с кухото предприятие „Автомагистрали” е незаконен“, посочи той.

„Едно от първите действия, които аз предприех, когато встъпих в длъжност, бе да проверя сключените договори. Оказа се, че са изтекли исковете за унищожаемост по давност през 2022 г. Истината е, че никой не е имал политическата решителност да подведе виновните под отговорност“, обясни министърът.

„В държавата е останало наследството на незаконосъобразните възлагания. Какво можем да направим сега с тях? Да ги прекратим, но това се прави, ако някоя от страните не си изпълнява задълженията. Ние сега или трябва да продължим да строим магистралата по тези договори или да ги спрем. В този случай ще започнат редица съдебни дела. Договорите са сключени на по-високи цени за материалите. Сега обаче тези цени са много по-скъпи. Обмисляме да предложим следното: Частните фирми да поемат гаранция за изпълнението на обекта за 7 г. след завършване на обекта. По този проект са платени аванс от 1 млрд. ние ще предложим да се индексират и да се закупят материали по новите цени, което би оскъпило проекта с около 30%. Строителните материали са 50% от стойността на обекта. Аз лично считам, че с оглед на факта, че няма как да искаме унищожаемост на тези договори, обществото има полза да бъдат изградени поне първите отсечки на магистралата, а строителството да продължи час по-скоро. Сега е моментът да решим дали ще строим АМ „Хемус“ законосъобразно и бързо”, посочи Андрей Цеков

Той бе категоричен, че практиката да се възлагат обществени поръчки незаконосъобразно приключва. „Моята цел е дружеството Автомагистрали да стане проджект мениджър, по модел на Германия за управление на големи инфраструктурни проекти. Сега те имат капацитет да правят пътни ремонти, но нямат кадри”, призна регионалният министър.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

„Разплатени са всички стари задължения към пътностроителния бранш от министър Шишков. В държавата винаги е имало пари, но не е имало стратегия. Ние нямаме готови инфраструктурни проекти, които да бъдат разработени. Нямаме обявени обществени поръчки. Тази система е поддържана изкуствено и да става всичко на тъмно. 2,6 млн. за основни ремонти, а за нови ремонти 261 000 лева. Тоест в държавата не се строят пътища. Моята лична цел е да тръгнат замразените проекти”, каза Цеков.

„Превозвачите протестират донякъде основателно. Първата причина е, че пътищата ни са лоши и втори – с тях не е проведен диалог. Те трябва да разберат, че за да има добри пътища трябва да има солидарност. Те са ползватели на пътищата. В момента гражданите плащат за пътната поддръжка”, каза регионалният министър по повод протестите на превозвачите заради скока на ТОЛ таксите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес