Ромско гражданско сдружение приканва ромите също да се включат като преброители. Удълженият срок за набиране на преброители изтича на 16 ноември.
През 2011 година реалният брой на ромите у нас не е бил отразен адекватно в преброяването, поясни пред БНР Миглена Михайлова от движението „Постоянна ромска конференция“.
Сред причините тя открои страха свободно да се декларира етнически произход. „Това е т.нар. стигматизация в нашето общество по отношение на ромската общност.“
Събираните данни оказват влияние върху планирането и финансирането на различните обществени услуги, например в здравеопазването и образованието. Те са нужни на държавата, за да разпределя правилно публичните ресурси, аргументира се Михайлова.
Според юриста ромската общност като част от българското общество трябва да участва и да бъде ангажирана „в този труден за държавата процес“.
Събират се данни, които биха могли в следващите години да подобрят ситуацията в ромската общност и в цялото общество, подчерта Миглена Михайлова.
Според нея финансовият аргумент не е водещ при заявилите желание да се включат представители на ромската общност.
Националното преброяване на населението и жилищния фонд ще се проведе между между 22 януари и 15 февруари догодина. Най-мащабното статистическо изследване у нас се прави на всеки десет години.