Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

500 млн. лв. за пътни проекти са заделени за тази година

14 април 2016, 19:11 часа • 1020 прочитания

Големите ремонти по пътищата – основно на виадукти и тунели, ще започнат след 10 май заради очаквания интензивен трафик през предстоящите в края на април и началото на следващия месец почивни дни. От този месец стартира изкърпването на пътни отсечки.

Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на брифинг, на който заедно с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров отчете зимното поддържане и предстоящите текущи ремонти на републиканските пътища.

Павлова информира, че за поддържане на републиканската пътна инфраструктура в страната през изминалия зимен сезон са инвестирани 55 млн. лв.

Наложените глоби до момента възлизат на над 820 хил. лв. Със санкциите, които ще бъдат наложени на поддържащите фирми за месец март 2016 г., се очаква тази сума да достигне 1 млн. лв., съобщиха от МРРБ.

Направен е детайлен анализ на състоянието на пътната мрежа след зимата и са предвидени средства за текущ и авариен ремонт, съобщи Павлова и допълни, че от общо 20 хил. км републикански пътища 30% са тези в лошо състояние, около 27% - в средно, а над 40% са пътищата в добро състояние.

Благодарение на заложените приходи от винетки, които досега възлизаха на средно 200 млн. годишно през април и май ще бъдат изкърпвани най-компрометираните участъци, каза тя.

Регионалният министър отбеляза, че след увеличената цена на винетките през тази година се очаква приходите от тях да бъдат с около 68,8 млн. повече, които ще се инвестират в предимно в Северна и най-вече в Северозападна България, пише още БГНЕС.

Павлова съобщи, че извън предвидения авариен и текущ ремонт с допълнително предоставени средства от държавния бюджет за тази година в размер на 30 млн. лв. ще бъдат ремонтирани тунелите „Витиня“ и „Ечемишка“ на АМ „Хемус“, както и виадукт „Елешница“ и съоръжения на АМ „Тракия“.

От утре започва ремонтът на участъка в най-лошо състояние на Аспаруховия мост във Варна, като целта е той да завърши преди летния сезон, информира тя.

През тази година предстои старта и на ново строителство на важни обекти, отбеляза министърът и даде пример с участъка Бургас-Слънчев бряг и обхода на Ахелой. Ще бъде обявена тръжна процедура за изграждане на първите 10 км от автомагистрала „Хемус“ в участъка от Ябланица до Боаза, съобщи Павлова.

Довършва се търгът за тунел „Железница“ на АМ „Струма“, както и отчужденията на магистралата София-Калотина, за да започне нейното строителство в участъка Калотина-Драгоман, допълни тя. Министърът информира, че със средства от държавния бюджет ще се работи и по трасето Русе-Велико Търново.

Павлова напомни, че вече са обявени 12 търга за рехабилитация на общо 240 км пътни участъци със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 на стойност 198 млн. лв.

Тя посочи, че сред тези участъци са проходът Петрохан и направленията Плевен-Ловеч, Добрич-Варна, Разград-Търговище и др. Очакваме работата по тях да започне още през тази година, ако търговете приключат през лятото, информира министърът.

Павлова обобщи, че инвестициите в пътна инфраструктура през тази година от държавния бюджет и с европейско финансиране са в размер на общо 500 млн. лева.

Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Лазар Лазаров информира, че приоритетно ще се ремонтират пътища с интензивен трафик, като всички ремонти ще бъдат обозначени според нормативните изисквания, за да не се допускат произшествия.

Екипи на АПИ проверяват необходимостта на подадените от областните пътни управления участъци за ремонт, за да не се допусне дублиране на дейности и за да се използват гаранциите на фирмите в случай на необходимост от дефекти в гаранционния срок на вече ремонтирани участъци, каза той.

Инж. Лазаров обърна внимание, че основно ще се работи по трасето към Дунав мост 2 при Видин, тъй като участъците в областта са в лошо състояние заради недостиг на средства.

Ще се рехабилитира третокласният път Монтана – Дъбова махала – Лом, който е използван дълго време като обходен маршрут на Димово, съобщи той и посочи, че обходният път на града е разкопан от бившия кмет на Димово заради реализиране на воден цикъл, но участъкът не е възстановен в продължение на 4 години. той съобщи, че част от трасето е предвидено за рехабилитация по ОПРР 2014-2020 и за превантивен ремонт в друга част от него.

Министър Лиляна Павлова обърна внимание, че обходният път на Димово ще бъде изграден с магистрален габарит, тъй като това ще бъде първият етап от предвидената за изграждане магистрала между София и Видин.

Инж. Лазаров посочи, че ще се ремонтират също 12 км от Димово-Бела-Ружинци и участък от най-краткия път към Плевен, изкърпването на който ще приключи до края на края на месец май. Ще се ремонтират още трасетата Враца – Криводол, Галево – Пордим, Микре – Соколово, Горна Липница – Патреш, Бяла – Попово и Търговище – Разград в участъка към Попово, съобщи той и подчерта, че е търсена на участъците с такива, които са вече ремонтирани по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес