Парламентът прие на първо четене промени в Закона за опазване на селскостопанското имущество, с които въведе санкции за собствениците на животни, пуснали ги през селскостопански земи.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
„За“ законопроекта гласуваха 115 народни представители, един гласува "против", трима се въздържаха.
Досега санкция се предвиждаше единствено за пастирите, но не и за самите собственици на животни - частни лица или фирми.
От 200 до 500 лв. глоба ще грозят собственици на кози, крави и овце, ако са допуснали животните им да влязат в чужди селскостопански земи и са унищожили земеделска продукция. При повторно нарушение санкцията скача от 600 до 1000 лв.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Според депутатите от мнозинството, настоящата законодателна уредба позволява собственици на животните-нарушители да избягват санкции, тъй като не се преследвало лицето, което е “пуснало” животните на паша. “Също така собствениците на селскостопанските животни не са достатъчно мотивирани да осъществят ефективен контрол върху пастирите на животните при паша, тъй като не носят административно-наказателна отговорност по реда на ЗОСИ към настоящия момент”, мотивират промяна на закона вносителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според тях промяната ще осигури повишаване на приходите на общините, чийто служители ще трябва да следят за нарушения и съответно да налагат глобите.