Над 350 000 души посетиха Зоологическа градина-София през 2021-а година. Въпреки ковид пандемията, която продължава да оказва влияние вече втора година, посетителите през изминалата година са се увеличили с 50 000, което затвърждава зоопарка като любимо място за разходки на софиянци и гостите на столицата.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Независимо от здравната и икономическа кризи, които се отразяват на всички сектори, през 2021-а продължи обновлението на зоопарка. „Имаме напълно реконструирани три детски площадки в зоопарка. Завършихме новата експозиция за бърнести мечки, която е проектирана по световни стандарти и вече е новият дом за бърнестата мечка Шрея, която пристигна от Сингапур. Изцяло бе обновена експозицията с нутриите, а в Екологичния център към зоопарка бе създадена нова експозиция, представяща лалугерите, които са застрашен вид в българската природа“, коментира директорът на „Зоологическа градина – София“ ланд. арх. Добромир Бориславов.
За последната година софийският зоопарк получи много нови животни по линия на международния зоопарков обмен и от Европейската програма за защитени видове (EEP). След близо 2-годишна активна работа, зоопаркът се сдоби с женската бърнеста мечка Шрея, която пристигна от Сингапурския зоопарк след 50 часово пътуване, за да бъде партньорка на мечока Лиам. Двете мечки са част европейска програма за размножаване.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Сред новите видове са тревопасният такин – азиатски вид, който се отглежда за пръв път в България, екзотичните червени ибиси, кукабура и птици носорози-тръбачи и двойка златоръки тамарини – колоритни южноамерикански маймунки, както и група от четири ръждивоврати кенгура. Колекцията на зоопарка бе обогатена и със стадо от четири млади двугърби камили, кинкажу, мармозетка–джудже и сервал. В края на годината пристигнаха и дългоочакваната двойка черни лешояди. Птиците бяха предоставени от Фонда за дива флора и фауна за да се подкрепят дейностите по проекта „Светло бъдеще за черния лешояд“. Те са оформена двойка, която се очаква да се размножи и поколението й да може да бъде пуснато в българската природа.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
През изминалата година Зоологическата градина има и много размножителни успехи. „В сектор „Примати“ се родиха котешки лемурчета, качулато капуцинче и мармозетка джудже. От тревопасните животни се размножиха антилопите кафяво личи и кана, виетнамските петнисти елени сика, огърличестите пекарита, гривестите козирози и ламите. При дребните хищници се родиха малки в семействата на азиатските късоноктести видри, сурикатите, еноти и носатите мечета. В сектор „Птици“ се излюпиха 5 белошипи ветрушки – застрашен вид, които са включени в размножителна програма за възстановяване на вида в България, красиви черни лебедчета“, каза Бориславов.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Софийския зоопарк отбеляза своя 133 рожден ден през май 2021 г. с уникалната изложба „Застрашени животни в Софийския зоопарк“. Бе проведена и кампания за събиране на капачки от посетителите, като бе проведена и арт-работилница „Мозайкап“, в която се включиха много от тях и бе направена мащабна мозайка от капачки, изобразяваща слон. Останалите капачки бяха предадени за рециклиране на инициативата „Капачки за бъдеще“. Въпреки пандемията продължиха и образователните дейности и природозащитни кампании в зоопарка. На голям интерес се радваха онлайн Лятното зооучилище, в което се включиха над 300 деца от България и чужбина. В съвместна инициатива между Зоопарка и Японското посолство бе възстановена и оновена японската градина в парка.
През новата 2022-а година Зоологическа градина - София ще продължи да развива дейността си в посока участие в международни консервационни програми за редки и застрашени видове. Предвидени са и нови образователни и природозащитни експозиции и кампании, които да повишат екологичното самосъзнание на посетителите, които могат да посетят зоопарка винаги, тъй като той работи без почивен ден.