30 дни информационна кампания за референдума

01 ноември 2012, 21:50 часа • 7682 | прочитания

Как ще гласуваме на референдума за ядрената енергетика започват да умуват институциите само ден, след като президентът Росен Плевнелиев определи първия референдум в демократичната история на страната да се проведе на 27 януари 2013 година, предаде БЛИЦ.

Още: "Ние сме Сияна": Протест блокира движението на пътя Плевен-Луковит (ВИДЕО)

Още: Кой има имен ден днес, 12 април 2025 г. Честито!

Организационно-технически с провеждането на референдума е натоварен Министерският съвет. А правилата на гласуване като при избори ще ръководи ЦИК. И от двете институции обаче се въздържат от коментари и чакат да изтекат законните срокове.

Тези дни се чака указът на президента за насрочването на допитването да бъде обнародван. Тогава топката ще отиде в ЦИК, която ще има едва три дни да утвърди изборните книжа и бюлетината. Новото е, че Министерският съвет, освен да организира самия вот, трябва да издаде и информационен лист.

„Предполага се, че в този информационен лист трябва да бъдат изложени мотивите и за реализирането на проекта за нова централа и аргументите на противниците”, заяви експертът Славея Христова пред bTV. Тя е един от основателите на “Болкан Асист” и изпълнителен директор на организацията. "Болкан Асист”е сдружение за партньорство и подкрепа на гражданската активност. Организацията инициира и реализира създаването на законопроект за референдумите.

Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)

Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение

Да се развива ли ядрената енергетика чрез нова ядрена централа обаче е доста общ въпрос. Ще дадат ли управляващите конкретни аргументи „за” и „против”? От Министерския съвет засега не казват дали ще викат на консултации експерти и инициаторите на референдума при писането на листа.

С информационния лист между Коледа и Нова година ще започне кампанията преди гласуването, която се нарича информационна, а не предизборна. Тя ще трае 30 дни до последния уикенд на януари, когато ще имаме събота за размисъл и в неделя ще ни чакат пред урните.

ЦИК трябва да изясни неуточнените в закона въпроси като това как българите в чужбина, които имат постоянен адрес у нас, ще могат да гласуват.

Едно от предложенията е да отпадне прагът. Ако това не стане, поне 4 милиона и 346 хиляди избиратели трябва да гласуват, за да бъде решението задължително. Точно затова експертът по избори професор Михаил Константинов заложи 5000 лева, че референдумът ще пропадне заради слаб интерес.

Още: Идва ли край на валежите и студа: Прогнозата на Деница Стоянова

Още: Как да опазим децата на пътя: Адв. Елица Буенова за промените, които пак предлага държавата (ВИДЕО)

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес