Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 града в България дишат най-мръсен въздух, в София ситуацията била добра

22 ноември 2017, 16:28 часа • 9179 прочитания

Най-мръсен въздух в България дишат жителите на Видин, Монтана и Горна Оряховица. Именно в тези градове е отчетено най-сериозно превишаване на нормата за фини прахови частици на атмосферния въздух.

Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов.

„За последните две години резултатът от измерванията в в София е добър. Имаме добър резултат и в други големи градове. С най-нисък резултат са Видин, Монтана и Горна Оряховица, където са отчетени най-сериозни превишения на нормата за фини прахови частици на атмосферния въздух. Но провеждаме много активна дейност, за да намерим конкретни мерки, които да доведат до решаване на проблема“, отбеляза още той.

По думите му днес в Брюксел се е провела експертна работна среща между експерти на Министерството на околната среда и водите и експерти на министерствата на енергетиката, на икономиката, както и с представители на Столична община и на още няколко общини.

„В петък започва голяма национална конференция, също посветена на въздуха. А през февруари 2018 г. ще има и международна конференция, която се организира от Председателството на Съвета на ЕС на България и Европейската комисия, за въздуха. Другата седмица на 28 ноември пък ще имам среща на политическо ниво с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела и ще водя заместник-министрите, чиито експерти днес са в Брюксел. Така че всичко това са активности, търсещи решения, които да доведат да решаването на проблема с чистотата на въздуха. Разбира се, няма как да очакваме това да се случи за една нощ. Това е процес, който трябва да продължи“, обясни министър Димов.

Димов обяви резултатите от извънредна проверка за качеството на атмосферния въздух в София, извършена от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) в периода 13-20 ноември 2017 г. За проверката бяха избрани четири места в София с различен тип отопление и автомобилен трафик, за да бъде направен сравнителен анализ. Мобилни станции на ИАОС бяха разположени в „Младост“ и „Студентски град“, които са предимно на централно топлоснабдяване, кв. „Бояна“, който е с преобладаващо отопление на въглища и дърва, и типичен пункт с натоварен транспорт на бул. „Ал. Стамболийски“. Това съобщиха от пресцентъра на МОСВ.

„Наблюдавани са основни замърсители като серен диоксид, азотен диоксид, озон, въглероден оксид и фини прахови частици (ФПЧ), които са основният проблем в градовете“, обясни министър Димов.

„Навсякъде показателите бяха в норма, с изключение на кв. „Бояна“, където на 17 ноември имаше до 2 пъти превишение на нивото на ФПЧ, засечено в периода 17-23 ч. Това показва, че основният замърсител е бил битовото отопление с твърдо гориво, което потвърждава нашите наблюдения“, каза министърът.

Въздухът в столицата става по-чист през последните години, посочи министър Димов. Той изнесе и сравнителни данни за 2014 и 2016 г., според които преди 2 години само в една постоянна станция в София е имало по-ниски средногодишни показатели на нормите за ФПЧ. Докато през 2016 г. вече почти всички станции отчитат показатели под нормата. „В броя на превишенията също се вижда много ясно понижаване на замърсяването в София“, каза още Нено Димов.

По повод сигнали за случаи на нерегламентирано изгаряне на отпадъци в някои софийски квартали министър Димов съобщи, че е разговарял със столичния кмет Йорданка Фандъкова за предприемане на строги мерки. Той бе категоричен, че нерегламентираното горене на гуми или дрехи втора употреба е недопустимо. За да се предотврати замърсяването на въздуха от подобни дейности, предстои затягане на контрола от страна на общинските власти. „Ще търсим ефективни решения, разчитаме и на активността на гражданите“, заяви министърът.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес