България е намалила наполовина дела на децата, живеещи в тежки материални лишения - от 42% през 2015 г. до 19,2% през 2022 г. Този дял обаче остава много по-висок от средното ниво за ЕС - 8.4,%. Това показват данните на УНИЦЕФ. Докладът разглежда благосъстоянието на децата в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и ЕС.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
ОЩЕ: Доклад на УНИЦЕФ: България е трета в ЕС по дял на деца в риск от бедност
И още протеснителни данни
Детската бедност у нас е намаляла с 8,3% между 2014 г. и 2021 г. Тя обаче остава една от най-високите в Европейския съюз - 26,1%, което означава, че всяко четвърто дете живее в бедност.
От организацията посочват, че България е една от седемте страни в ЕС, изпълнили пилотни проекти за тестване на Европейската гаранция за детето на национално ниво с финансиране от Европейската комисия и с подкрепата на УНИЦЕФ. От октомври 2020 г. до март тази година пилотният проект е подкрепил над 17 000 деца и 11 000 родители у нас и е допринесъл за разработването на Плана за действие за изпълнение на Европейската гаранция на детето 2030 г., приет от българското правителство през октомври 2022 г.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Изследването сочи, че в някои от най-богатите държави в света детската бедност се е увеличила рязко в периода между 2014 г. и 2021 г. Повишаване на детската бедност е отчетено във Франция, Исландия, Норвегия, Швеция и Великобритания. Данните показват, че Полша и Словения се справят най-добре с проблема, следвани от Латвия и Република Корея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Последствията от бедността могат да останат за цял живот. Децата, живеещи в бедност, имат по-малък шанс да завършат училище и получават по-ниски доходи като възрастни", подчертават от УНИЦЕФ-България, пише БТА.
Организацията призовава правителствата и заинтересованите страни спешно да разширят социалната закрила за децата, включително помощите за деца и семейните помощи за подпомагане доходите на домакинствата.