Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Започнаха археологически проучвания на пещера "Чая" до Чепеларе

20 септември 2021, 15:25 часа • 3711 прочитания

Днес започнаха археологическите проучвания на пещера "Чая", намираща се до град Чепеларе. Финансирането на археологическите разкопки е осигурено от община Чепеларе по програмата за туризма за 2021 г., приета на консултативен съвет по въпросите за туризма, съобщиха от местната администрация.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Проучването се осъществява под ръководството на доц. Костадин Кисьов и София Христева - докторант в Националния археологически институт към БАН, с участието на Марин Господинов - директор на Музей на родопския карст, и представители на пещерен клуб „Студенец“ - Чепеларе.

Пещерата е регистрирана за пръв път 1995 г. При системни палеонтологични изследвания на пелейстоценска бозайна фауна в района на Чепеларе, проведени от Музея на родопския карст през 2017, 2018г, под ръководството на Марин Господинов, в пещерата  бяха открити керамични фрагменти от глинени съдове.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

След определянето и датирането на фрагментите стана ясно, че пещерата е обитавана в периода на бронзовата и желязна епоха (III- II хил. пр. Хр.), което я прави едно от най-ранните пещерни обиталища в Родопите. За територията на община Чепеларе то е и единствено открито за сега

„През този сезон усилията на археолозите ще бъдат насочени към проучване на привходните части на пещерата и началото на основната галерия“, допълват от общината.

Поради близостта на пещерата до града и живописния район, в който се намира, както и уникалността на обекта, амбицията на местната администрация и Музея на родопския карст е да превърне пещерното обиталище в туристически обект. Също така да се изгради екопътека до него.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Всички археологически находки ще постъпят в музейния фонд на Чепеларе, където ще бъдат експонирани. По този начин жителите и гостите на града ще могат да се запознаят с бита и културата на най- ранните обитатели на района.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес