Днес започнаха археологическите проучвания на пещера "Чая", намираща се до град Чепеларе. Финансирането на археологическите разкопки е осигурено от община Чепеларе по програмата за туризма за 2021 г., приета на консултативен съвет по въпросите за туризма, съобщиха от местната администрация.
Проучването се осъществява под ръководството на доц. Костадин Кисьов и София Христева - докторант в Националния археологически институт към БАН, с участието на Марин Господинов - директор на Музей на родопския карст, и представители на пещерен клуб „Студенец“ - Чепеларе.
Пещерата е регистрирана за пръв път 1995 г. При системни палеонтологични изследвания на пелейстоценска бозайна фауна в района на Чепеларе, проведени от Музея на родопския карст през 2017, 2018г, под ръководството на Марин Господинов, в пещерата бяха открити керамични фрагменти от глинени съдове.
След определянето и датирането на фрагментите стана ясно, че пещерата е обитавана в периода на бронзовата и желязна епоха (III- II хил. пр. Хр.), което я прави едно от най-ранните пещерни обиталища в Родопите. За територията на община Чепеларе то е и единствено открито за сега
„През този сезон усилията на археолозите ще бъдат насочени към проучване на привходните части на пещерата и началото на основната галерия“, допълват от общината.
Поради близостта на пещерата до града и живописния район, в който се намира, както и уникалността на обекта, амбицията на местната администрация и Музея на родопския карст е да превърне пещерното обиталище в туристически обект. Също така да се изгради екопътека до него.
Всички археологически находки ще постъпят в музейния фонд на Чепеларе, където ще бъдат експонирани. По този начин жителите и гостите на града ще могат да се запознаят с бита и културата на най- ранните обитатели на района.