Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Във ВСС внасят подписка против затварянето на Районния съд в Чепеларе

09 юни 2021, 13:14 часа • 1891 прочитания

Подписка и становище за категорично несъгласие с избрания модел за оптимизация на съдебната карта в цялост и в частта, в която се предвижда закриване на Районния съд в Чепеларе, внася сдружение „Заедно за Чепеларе“ във Върховния съдебен съвет днес. 900 души от града са се подписали, че са против закриването и трансформирането му в териториално отделение към Районния съд в Смолян.

„Модел 4 е избран без широко обществено обсъждане с най-засегнатите от неговите предвиждания - гражданите, местните общности, представители на обществеността и юридическите лица. Проведените досега срещи на представители на ВСС с магистратите по места, няколкото срещи по апелативни райони, на които не бяха поканени всички заинтересовани от реформата, както и възможността за становища към настоящия момент, не съставляват широко обществено обсъждане. Считаме, че реално обсъждане не се провежда, защото ВСС нито взема предвид, нито обсъжда реално възраженията на засегнатите, а вместо това голосновно настояване, че няма да засегне правата им. Модел 4 е избран и без предварителен анализ на социално-икономическите последици от планираната реформа“, се сочи в становището на местното сдружение.

Те считат, че един толкова фундаментален модел на реформа, засягащ пряко достъпа до праводъсие, би следвало да е широко обсъден преди избора на конкретен модел за съдебна реформа, а не постфактум – след неговия избор от Пленума на Висшия съдебен съвет на 18.02.2021г.

„Прави впечатление, че в предлагания модел 4, значително е ограничена компетентността на Районния съд като същият престава да бъде основен първоинстанционен съд. Това решение е неоправдано и не държи сметка за правото на достъп на гражданите до съд, както и за ролята на районните съдилища в местните общности“, допълват от „Заедно за Чепеларе“, чийто председател е Тонка Динчева.

В Чепеларе правораздаването има близо 134–годишна история, като Районният съд обслужва всички 13 населени места в общината.

Там считат, че ако бъде приведен в изпълнение приетият модел 4 за съдебна реформа, правото на достъп до правосъдие на гражданите, гостите, туристите, а и всички останали субекти на територията на общината, ще бъде сериозно накърнено.

Причината е, че значително се стеснява обхватът на гражданските и наказателните дела, които ще бъдат разглеждани от съда. Основаната група дела ще са в най-близкия Окръжен съд Смолян. Това означава жители на отдалечените села в общината да пътуват до Смолян, на разстояния, преодоляването на които надвишава 90 минути пътуване, при усложнени климатични и пътни условия през зимата, при високопланински релеф и при нередовни и липсващи в определени часове транспортни връзки.

Местните жители са категорични, че всичко това ще затрудни или ограничи основни човешки права, в това число правото им на достъп до правосъдие. Реформата според тях ще доведе до значително по-големи разходи за тези, които ще потърсят защита на правата си.

Според тях закриването на Районния съд, съчетано с промяната в подсъдността, би довело и до чувство на безнаказаност на лицата, склонни към престъпления и противообществени прояви, като броя на им в активния зимен сезон  се увеличава, предвид непосредствената близост на к.к. Пампорово, част от територията на който се обслужва от РС-Чепеларе и РУ-Чепеларе.

Припомняме, че наскоро бе изпълнена друга такава процедура – с прекратяване дейността на Районната прокуратура в Чепеларе и превръщането й в териториално поделение на Смолянската.  

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес