Безизкопна технология, по която подменят канализацията, показаха в Смолян днес изпълнителите на водния проект. Тя на практика представлява пъхане на тръба в тръба, като новата е сгъната и се съхранява в сандък. Армировката ѝ е от стъклени нишки, които са непрекъснати, импрегнирани с полиуретанова смола.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Новата тръба, която днес полагаха на улица „Евридика“, бе с дължина 85 метра и сечение 800 мм. По думите на представителя на фирмата, която направи демонстрация - Щерион Костов, ако това беше обичайната тръба, би следвало да се превози с няколко камиона.
"Тъй като предвиждаме главният градски колектор да се рехабилитира по технологията, която тук прилагаме, нашата цел е гражданите, корпоративните фирми, общините и държавата с терени, върху който е построен колекторът, да видят, че няма никаква интервенция отгоре. Че изкопи се извършват. Просто трябва да се осигури достъп до съответната шахта, фирмите да си свършат работата, да си направят рехабилитацията. Хората да не се притесняват за собствеността си, а само да осигурят правото на достъп до съответните съоръжения. Тази технология е усвоена, работи се по нея, изпълняваме проектите. Има над 300 метра изпълнени по тази улица "Евридика", заяви управителят на "ВиК" ЕООД инж. Георги Василев.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Той поясни, че главният изпълнител е "Райкомерс Конструкшън", а те са привлекли друга фирма като подизпълнител за конкретната специализирана дейност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
"Технологията, която се прилага, е изцяло безископна. Тоест, няма никакво разрушаване на настилката, не се разрушават и старите тръби. Ние работим по един участък всеки ден. Може да се прави по едно парче. Винаги от горната страна отбиваме водата, тъй като това е действаща канализация. Обратните води са си в нея. Използваме помпи и тръби, като припомпваме в по-следващ участък, за да заобиколим мястото, в което работим. След като сме сигурни, че водата е отбита, прилагаме новия материал. Той представлява армировка от стъклени нишки, тъкани без да бъдат прекъсвани. Тоест, всяко парче материал открай докрай е от едни и същи нишки, импрегнирани с полиуретанова смола", обясни Щерион Костов.
По думите му тръбите, които се ползват за класическо полагане, са почти на същия принцип изработени, с почти същите материали. При безископния метод обаче тръбата се приготвя на момента.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
"След като сме осушили работното място, издърпваме самия материал, който е във формата на ръкав или сплескано кръгче. Хваща се с колани, издърпва се през старата тръба. Изрязва се в двата края, тъй като всяко парче е поръчано по мярка. Няма как да се използва на други места, не може да се комбинира, не може да се свързва. След като се изреже, се затапва от двете страни с тиксо тапи. В момента, в който се затапи от двете страни, му се подава въздух и се надува. Когато се надуе, заема формата на старата тръба - което е търсеният ефект. Ние повтаряме едно към едно старата тръба, като стесняваме сечението й с около 8 мм. Отзад върви една голяма колона лампички. Това е т. нар. влакче с лампички, на което има 9 изключително мощни лампи от по 1000 вата. В момента, в който материалът е надут, вкарваме лампите вътре по специален метод. Материалът, в който има т. нар. фотокатализатори, се надува с налягане, лампичките се изтеглят през него. При огряване той започва да втвърдява. Лампите се издърпват с постоянна скорост, предписана по спецификация. Резултатът от всичко това е чисто нова, работеща тръба, в която се изрязват само краищата, за да бъде нормална и на момента водата може да бъде пусната по нея", посочи Костов.
Той обясни, че по ул. „Евридика“, тъй като е много наклонена, с доста завои, този материал не може да прави чупки, правят малки участъци от по около 30 метра, от шахта до шахта. На правия участък полагали тръби наведнъж през 2-3 шахти, като на теория е възможно полагане до 150 метра.
„В този сандък има 85 метра тръба с диаметър 800 мм. Това иначе е няколко камиона като количество материал. Огромният плюс е, че няма прекъсване на услуги. Върху всичките блокчета и консуматори и няма никакво разкопаване. Единственият недостатък е стесняване на движението, което няма как да се избегне“, допълни представителят на фирмата.
Водният цикъл на Смолян се изпълнява в три етапа. Първият етап е договор по Червена книга, който е на 92% изпълнен, заяви още инж. Георги Василев. Изпълнител по договор за 27 млн. лв. с ДДС е консорциум „Пашмакли“ между фирмите „Автомагистрали Хемус“, „Променергомонтаж“ и „Автомагистрали Черно море“. От „ВиК“ се надяват първият етап да приключи най-късно до ноември месец.
Вторият е по Червен Фидик – договорът е възложен на инженеринг, за проектиране и строителство. По него изпълнението е едва 9%, тъй като е започнал през юни месец. Ангажимент е на консорциум „Смоляни – Конструкт“ между фирмите „Ракомерс Конструкшън“ и „Ар Си Дизайн“ по договор за 37,5 млн. лв. с ДДС.
Третият етап е реконструкция на главния градски колектор, също на инженеринг. Договорът е с фирма „ИСА 2000“ на стойност 18 млн. лева.
"Надяваме се октомври или най-късно ноември месец да приключи. По Жълта книга на миналата оперативка отчетохме 9% напредък, като се има предвид че юни месец е стартирал проектът. Третият елемент е градският колектор. До края на другата седмица ще внесем всички документи, които са необходими, в община Смолян за одобряване на идейния проект. След одобряване на проекта, тъй като е спечелен от "ИСА 2000" на инженеринг, ще трябва малко време фирмата да си изработи проекта именно за такъв тип рехабилитация. По Жълтия Фидик вече копаят на над 10 участъка. Има си график, при всички положения ще се съобразим със зимното поддържане на пътя и съответната организация на движение", подчерта Василев.
Той уточни, че от 33 неасфалтирани улици сега са останали 7. "Имам уверението, че от 1 септември ще дойдат да си завършат останалите 7 улици, които са по Червена книга, но тогава пък ще имаме за асфалтиране още участъци по Жълта книга. Така, че този процес трябва да се овладява доколкото да не пречим на гражданите, разкопаните участъци да са сравнително малко и да са търпими", допълни Василев.