Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха паметник на Левски в с. Малево, Чепеларе

21 февруари 2018, 12:47 часа • 7722 прочитания

На 19.02.2018 година в центъра на с. Малево, Община Чепеларе се откри първият бюст-паметник на Васил Левски, точно когато се навършват 145 години от гибелта на Апостола. Идеята възниква преди две години, когато започват и тържествата на историческото място в с. Малево, съобщиха от Общината.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Тържествената церемония започна с откриване на бюст-паметника, дело на скулптура с малевски корени Борис Сариков, след което монументът бе осветен от отец Аролски. Паметникът е сътворен в ателие в град Сопот. Безброй са дарителите, които са спомогнали за осъществяването на тази родолюбива инициатива.

В израз на признателност към Апостола и почит към паметта му бяха положени венци и цветя. Церемонията завърши с културна програма в изпълнение на самодейците при НЧ "Отец Паисий-1909", НЧ "Родопска искра 1880", НЧ "Алеко Константинов 1880" и учениците от ОУ "Цар Симеон I".

На празничната церемония по откриването му присъстваха Славка Чакърова - кмет на Община Чепеларе, Виолета Бакалска – кмет на с. Малево, народния представител - Дора Янкова, Адриян Петров – зам.-областен управител на Област Смолян, Росица Черпокова – председател на ОбС-Чепеларе, Пантелей Мемцов – зам.-кмет на Община Чепеларе, жители и гости.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Причината в селото да бъде издигнат паметник на великия българин е историята на Ропката, която е свързана с идването на Левски в селата Малево, Орехово, Павелско и Хвойна. Старите малевци твърдят, че Левски е бил в селото през 1871 г., за да провери дали в него има почва за организиране на революционен комитет. Свещеникът Васил Згуровски и учителят Костадин Даскалски са заподозряни в "комитлък" покрай Априлското въстание, но никой не знае в какво точно се изразява тяхното участие. Години наред без почивка, Апостолът на свободата обикаля из българска земя. С всичките двигателни сили на онзи духовен кипеж, търси места и хора за комитети.

Историографите му обаче не го търсят в най-голямата и населена планина - Родопите. А и тук има разкази за неговите обиколки, един от тях е на пловдивския общественик и учител Георги Крумов, който е бил водач на Левски в селата на Ропката - Павелско, Хвойна, Малево и Орехово. Георги Шоков разказва за посещението му в Райково, Широка лъка и пр. По баирите на Родопите Левски търчи без страх и умора. Асеновградският вестник "Родопско ехо" на 7 февруари 1937 г. пише, че по разказа на бившия игумен Никифор, манастирът "Св. Петка Мулдавска" е бил посетен от Дякона, който съставил комитет. Преди повече от двадесет години в този манастир - до скривалището му, се появи надпис: "Апостола в нашия край - Асеновград, Новаково, Горнослав, Патриарх Евтимово, Златовръх, Яврово, Павелско, Малево, Червен". Надписът е бил сложен от Славчо Кисьов, историк от с. Бачково.

Малевци, в знак на почит и уважение към героизма на дякона и като благодарност към неговите съратници от селата на Ропката, издигнаха паметник, който ще остане спомен за бъдните поколения.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес