Община Борино е поискала от държавата да ѝ бъде предоставена за управление известната Ягодинска пещера. Решението е взето с мнозинство на общинските съветници, съставено от ДПС и Реформаторския блок. В Знак на протест срещу внесеното от кмета искане съветниците от ГЕРБ напуснали заседанието.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Възложено е на кмета Мустафа Караахмед да отправи мотивирано искане за управление чрез областния управител и спортното министерство до Министерския съвет за предоставяне на пещерата, която е публична държавна собственост.
"Още нищо няма да коментирам, докато не излезе становището на областния управител", заяви днес кметът на Борино Мустафа Караахмед.
"Решението е свързано с претенцията на боринския кмет за стопанисване на пещера Ягодинска от общината. Местното туристическо дружество "Родопея", което стопанисва пещерата от 15-тина години от името на Българския туристически съюз, е коректно. Със своята дейност то е допринесло за развитието на туризма в целия район. Средно 200 000 души посещават пещерата на година, което е доста добро ниво на посещаемост", обясни съветникът Георги Генчев от Ягодина.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Той каза, че с неговите колеги напуснали заседанието в подкрепа на местното туристическо дружество и жителите на Ягодина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Според него аргументът на общинския кмет, че със средствата от тази пещера щял да асфалтира улици и да прави канализации, е несъстоятелен.
"Проблемът е, че общината е лош стопанин. Това се доказва на толкова много места, а и тук. Аз съм съветник втори мандат и за Ягодина нищо не се прави от години, само за общинския център. А това дружество развива социален туризъм. В него членуват 92-ма човека не само от Ягодина, а от цяла България. Благодарение на неговата дейност от години село Ягодина и пещерата станаха известни не само в България, а и в чужбина. С всяка година при нас идват все повече и повече туристи. В селото има хотели и къщи за гости и вече много семейства се издържат от туризъм. Ние, жителите на Ягодина, сме притеснени от това, че ако общината я вземе, ще се стигне до отлив на туристи, защото те нямат обучени кадри и ще се разсипе направеното досега", посочи Генчев.
От Туристическо дружество „Родопея“ направиха остро възражение срещу взетото от местния парламент решение. То е изпратено до областния управител, до Българския туристически съюз и до ресорните министерства.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
По смисъла на чл. 18 от Конституцията на Република България пещерите като подземни богатства са изключителна държавна собственост.
Ягодинска пещера е на 20 км от Девин и на 3 км преди село Ягодина и се намира на територията на община Борино. Тя е дълга 10 километра. На три етажа е, но облагороден, електрифициран и пригоден за туристи е само третият – най-ниският етаж.
Туристите преминават през 1100-метрова пътека. Входът и изходът към пещерата са изкуствено прокопани тунели. Естественият ѝ вход води към първия етаж на природния феномен. Там изследователи са открили древно жилище, а глинените съдове в него свидетелстват, че е било обитавано около четвъртото хилядолетие преди Христа.