Корекция на коритото на река Ерма извършва минното предприятие „Горубсо“ като мярка срещу замърсяването от хвостохранилището край Златоград, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Проверка на 4 декември на място установи, че вече са започнали действията по коригирането на реката в съответствие с предписанията на РИОСВ – Смолян, съобщиха от екоинспекцията днес.
Целта на корекцията е да се намали размътването на хвоста в опашката на хвостохранлището „Ерма река“, като се уловят свежите води на реката и се отведат относително бистри в утаечното езеро. Очакваният ефект е предотвратяване на замърсявания при интензивни валежи, сочат още от РИОСВ.
От там уточняват, че е започнала административно-наказателна процедура срещу оператора на хвостохранилището „Горубсо Златоград“ АД за налагане на санкции.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
След среща с областния управител на Смолян Недялко Славов е взето решение да се направи междуведомствена проверка с представители на всички институции, които имат отношение към решението на проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Продължава и засиленият съвместен контрол от страна на РИОСВ и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ (БДИБР), като отново се вземат водни проби. По предписание операторът на хвостохранилището също извършва ежедневен мониторинг на отпадъчните води от изхода на хвостохранилището.
На два пъти в периода от 2012 г. досега в отпадъчните води от него е констатирано превишение на показателя цинк, за което на дружеството е наложена санкция. Отчетено е превишение на неразтворени вещества и леко превишение на желязо при аварийната ситуация в началото на 2017 г., когато ниски температури доведоха до замръзване на езерото и отпадъчните води от обогатителната фабрика без пречистване замърсиха водите на р. Голяма. Отклонение при другите показатели на контрол съгласно разрешителното за заустване не са установени, съобщават още от екоинспекцията.