Ежедневните валежи в област Смолян се отразяват негативно на посевите. Това обясни за агенция „Фокус” Тодорка Паунова от отдел „Растителна защита” в Областната дирекция по безопасност на храните – Смолян.
Още: Ученическа конференция „Добродетели на духа и волята“ ще се проведе в РИМ-София
При костилковите насаждения – череши, вишни и сливи, има доста голям процент на ранното и късно кафяво гниене. Завръзите по клоните стоят покафенели и дръвчетата няма да имат плод. Наблюденията на експертите показват, че това са случва там, където няма извършвани пръскания, а и по принцип стопаните в Смолянско нямат такава традиция да пръскат овощните дръвчета. В по-ниските райони на областта, където картофите са загърлени, експертите са констатирали и мана.
Експертът препоръча на стопаните да започнат да третират превантивно с препарати посетите площи, като пръскането трябва да се извършва като не вали.
Заради дъждовете се очаква и развитие на бактериални и гъбни болести, тъй като топлото и влажно време създава благоприятни условия за това. При появата на подобни симптоми, земеделските стопани трябва да се обърнат към специалист или агроаптека, за да се информират за действията, които е нужно да предприемат.
Още: 10 лв. отстъпка за лоялни клиенти с Kaufland Card до 11 май
Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.
Фермерите в Смолянско не застраховат своите посеви. Това се прави единствено от тези, които кандидатстват по някои мерки за подпомагане, защото там има задължително изискване. „По принцип тези, които не се обвързани с институции не застраховат, а те са масовите производители в Смолянско”, поясни Паунова и допълни, че производителите не застраховат продукцията се тъй като процедурите са бавни и тромави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон
Още: Нови уреди за чист въздух в София: до есента завършва монтажът в 17 квартала и села