В плана на Световната здравна организация е до 2030 г. да елиминира напълно болестта хепатит, съобщи председателят на здравната комисия към парламента д-р Даниела Дариткова. Днес в Смолян тя постави началото на серия инициативи в различни областни градове за отбелязване на Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, обявен през 2008 г. от Световния хепатитен алианс.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
В центъра на областния град се провеждат безплатни скринингови изследвания за хепатит В и С. Кампанията "Скъсай с хепатита" се организира от Националното сдружение "Хепасист" и сдружение "ХепАктив“ под патронажа на Комисията по здравеопазване. Целта на тези събития е да се повиши информираността на гражданите за възможностите за превенция, скрининг и лечение на това заболяване.
Представител на организаторите съобщи, че в рамките на шест часа имат готовност да изследват 300 души.
Д-р Дариткова каза, че в края на месец юни била проведена регионална среща, посветена на скрининг на вирусните хепатити и ХИВ в Източна и Централна Европа за това какви са еднаквите предизвикателства и възможните съвместни решения.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
"На тази конференция се прие резолюция, чиято цел е да ангажира всички страни от региона с програми за елиминация на хепатита - нещо, което е предвидено в плана на СЗО до 2030 г. Тази цел може да се постигне като се комбинират усилията за скрининг, предпазване, лечение и наблюдение на пациентите", посочи д-р Дариткова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Тя подчерта, че България е много силна в лечението на хепатит. "След заплащането на медикаментите от НЗОК това е една от добрите новини в нашето здравеопазване, че имаме значителен брой излекувани от хепатит С. Тук лозунгът е "Лекувай, за да предпазиш". За хетатит А и В има ваксини. Ваксинацията е задължителна в България от 1992 г. и в резултат на това имаме значително намаляване на случаите. Най-рисковите групи са наркоманите и те трябва да са обект на най-сериозна интервенция", допълни депутатът.
Тя съобщи, че в момента здравното ведомство разработва програма за закупуване на специални апарати, които да проверяват дарената кръв чрез т.нар. "надтехнология". Целта е да може да се провери на много ранен етап за наличие на тези вируси в кръвта.
В света има 71 млн. души с хепатит С, като огромна част (около 80%) не са диагностицирани. Това е седмата причина за смъртност в света и първата за развитие на рак на черния дроб. Предполага се, че в България около 100 000 души са болни, като само малка част от тях знаят за това. Над 20% от болните, заразени прди повече от 20 г., ще развият рак или цироза на черния дроб. У нас около 840 души умират всяка година от хепатит С и причинените от него усложнения.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
При 74% от пациентите хепатит С засяга и други органи, освен черния дроб – метаболитната, сърдечносъдовата, неврологичната система и др.
Два милиарда души в света са били инфектирани някога от хепатит В (НВV), а повече от 250 милиона живеят с хронична инфекция. Около 1 милион вирусоносители годишно умират от усложнения. За България няма точни данни, но се предполага, че заразените са около 200 000 души.
Хепатит В се предава по кръвен път (при хемодиализа, кръвопреливане, операции, зъболекар, козметични процедури – ако инструментите не са били добре стерилизирани), при сексуален контакт без предпазни средства или от майка на новородено.